VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inscenace Dvou vdov příjemně překvapila

Litomyšl - Když se v dramaturgickém plánu Národního divadla objevila nová inscenace Smetanových Dvou vdov v režii Jiřího Nekvasila a scénografa Daniela Dvořáka, hned se vyskytly se při jejich známém sklonu k extravagantnímu pojetí jisté pochyby.

2.7.2013
SDÍLEJ:

Z inscenace Dvě vdovy.Foto: František Renza (Smetanova Litomyšl)

Například kterýsi respondent prorokoval, že Mumlal bude určitě vypadat jako Mickey Mouse. Bodejť by ne, když například před lety v jejich inscenaci Prodané nevěsty (hrála se také v Litomyšli) cvičili sboristé jako sokolíci a Vašek za sebou tahal na šňůře dřevěné kačery. Nic takového se však tentokrát nekonalo! Scéna byla skutečně klasická, což korespondovalo i s krásnými dobovými kostýmy Theodora Pištěka. Nápaditá a nepřehlédnutá byla též hra se světly.

Kritika po nedávné pražské premiéře byla samozřejmě že rozporuplná. Soubor Národního divadla může po několikeré zkušenosti parafrázovat ono známé Mozartovské rčení slovy „naši Litomyšlané nám rozumějí". Opera stojí na čtyřech hlavních protagonistech, ve vedlejších rolích mají Toník a Lidka (Martin Šrejma a Yukiko Kinjo) jen dva výstupy. Relativně mladé obsazení hlavních postav mělo úspěch herecky i pěvecky. Propracovány byly četné duety, tercety i obtížné kvartety.

Každá ze čtyř postav má i svou velkou árii. Šaramatní Karolina, kterou s gustem představovala v Litomyšli již dobře známá Marie Fajtová „Samostatně vládnu já" hned zkraje celého děje. Dana Burešová jako Anežka přímo oslnila svojí dlouhou árií ve druhém jednání, doprovázenou tlumeně a citlivě zahraným hudebním doprovodem, evokujícím tlukot lidského srdce. Mladý Zdeněk Plech v komické roli hajného Mumlala se po poněkud nejistém začátku svým dunivým basem rozezpíval v plné parádě, zejména ve své árii. Konečně Aleš Briscein je pro úlohu Ladislava Podhájského svým mladistvým zjevem jako stvořený. Májovou píseň, jednu z nejlepších tenorových Smetanových árií, zpíval z arkád, což byl skvělý nápad. Smetana tento výstup předepsal za scénou, režisér to vyřešil parádně. V Národním divadle ji Briscein zpívá dokonce z prezidentské lóže.

Doplňme, že dirigentskou taktovku v ruce třímal Robert Jindra. Lze říci, že takto podané Dvě vdovy se mohou důstojně řadit k někdejší inscenaci, v níž i v Litomyšli hlavní role zpíval legendární kvartet pěvců Tauberová Podvalová Žídek Haken. A to je co říci!

ZDENĚK VANDAS

Autor: Redakce

2.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Litomyšlští dorostenci udolali favorita

Extraligový bowlingový tým ABB Vidlatá Seč.

Bowling: „Na soupeře pořád stačíme“

Naši prvňáci ze Základní školy Korouhev

Svitavsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

Lépe, než sami čekali. Nováček v silné konkurenci obstál

Kunčina – Sedm vítězství, jednadvacet bodů, pozice v klidném středu tabulky. Co by za tato čísla většina regionálních fotbalových týmů dala. Nováček z Kunčiny podzim v krajské I. A třídě zvládl výborně a vytvořil si velmi dobrou výchozí pozici po jarní pokračování soutěže.

Pomoc od hasičů nezná mezí

Svitavy – Nasazují vlastní životy a nebojí se situací, kdy mnohý člověk ztrácí hlavu. Činnost dobrovolných hasičů je různorodá, ale vždy má jedno společné. Tím je pomoc bližnímu.

Svitavská polovina sezony? Bída

Svitavy – Největší spokojenost s dosavadními volejbalovými výkony panuje v Dolním Újezdu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT