Rozsáhlý požár zničil v úterý hotel Morava v centru města. Na místě zasahovala stovka profesionálních a dobrovolných hasičů.

Torzo vyhořelého hotelu Morava v centru Moravské Třebové ve středu odpoledne prohlédl statik. Jeho verdikt po prohlídce objektu byl jasný. „Statik sdělil, že objekt nebude vhodné zachovat. Uvnitř jsou prohořelé stropy a trámy. Nelze ho stavebně zrekonstruovat,“ informoval z místa policista Martin Švancara. Ve čtvrtek však na místo dorazí zástupce pojišťovny se svým statikem a provedou další průzkum. „Mohou mít jiný pohled. Nakonec bude záležet na majiteli objektu, jaký bude mít hotel osud. Má několik možností,“ sdělil místostarosta Pavel Brettschneider. Budovu stále hlídá policie. „Ve čtvrtek objekt předáme majiteli, který si ho zajistí,“ dodal Švancara. Škodu na hotelu hasiči odhadují předběžně na patnáct milionů korun.

Ještě ve středu ráno se podle svědků z objektu kouřilo. Torzo hotelu je obehnané policejní páskou a křižovatka uzavřená. „Do středečního rána místo požáru střežili dobrovolní hasiči ze Starého Města a Dlouhé Loučky, aby nedošlo k opětovnému rozhoření,“ sdělila mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Včera byla uzavřena celá ulice. Hotel totiž požár velmi poškodil. Celý objekt je nyní zabezpečen, aby neohrozil bezpečnost chodců. „Policie hlídá, aby se nikdo nepokusil dostat dovnitř,“ uvedla mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Plameny v úterý odpoledne ohrožovaly také sousední domov důchodců. Ten musel být celý evakuován. Už v úterý večer se ale klienti vrátili zpátky do svých pokojů. „Pokoje byly zakouřené, ale podařilo se je vyvětrat. Jenom do jednoho pokoje, který přímo sousedí s Moravou, protekla voda,“ sdělil místostarosta Pavel Brettschneider. Sám celou situaci sledoval až do úterní půlnoci a včera komunikoval s hasiči i policií. Hotel je totálně zdemolovaný, ale škody sčítají radní i na domově důchodců. Ten před několika lety rekonstruovali za sto milionů korun. Nyní je čeká další oprava. „Objekt má narušený štít. V domově se byl podívat statik a nyní budeme vyčíslovat škodu. Jsou narušené požární hlásiče, jeden pokoj je zamořený kouřem. Musíme udělat nový krov, vyměnit část střešní krytiny, opravit požární hlásiče a udělat revizi elektroinstalace. Předběžně škody odhadujeme na sto tisíc korun,“ přiblížil situaci Pavel Brettschneider. Děkuje zaměstnancům sociálních služeb, praktikantkám a hasičům, že tak rychle zvládli evakuaci domova důchodců.

Objekt vyhořelého hotelu prozkoumají kromě statika rovněž specialisté z odboru kriminalistických technik a expertíz, kteří budou zjišťovat spolu s hasičskými a policejními vyšetřovateli příčinu vzniku požáru hotelu.

Škoda nebyla přesně stanovena. Podle hasičů činí ale zhruba patnáct milionů korun.