Podniky i soukromníci pravidelně sledují hodnoty na teploměru a zapisují je. Dbají na bezpečnost při dosušování plodiny. „Obilí je příliš vzácná komodita, takže nikdo nepodceňuje kontrolu,“ přiblížil systém ředitel Zemědělské agentury Bohuslav Lapáček.
Vznícení dvaceti tun pšenice ve Svitavách se nedalo předejít. Potvrdil to vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru ve Svitavách Petr Pelíšek. „Požár zavinila nepředpokládaná změna provozních parametrů, došlo k technické závadě na vnitřní konstrukci zásobníku.“ Utrhl se kus plechu bočního pláště sila a obilí se sesypalo přes rošt k výměníku tepla. „Tím se intenzivněji zahříval sušený materiál. Mohlo dojít k iniciaci obilného prachu, plev a následnému rozšíření do dalších částí sušky,“ popsal závadu vyšetřovatel Pelíšek, který se ve své odborné praxi s podobným případem dosud nesetkal.
Rolníci prodali pouze část úrody
Zemědělci mají své letošní obilí stále uskladněno ve svých silech nebo hangárech. Obilí dosušují buď horkým vzduchem pomocí speciálních větráků, nebo na roštech ve stodole. Čekají na příznivější podmínky, až jim výkupní společnosti nabídnou slušnější ceny. „Jen část úrody prodali soukromí rolníci, kteří ho nemají kde uskladnit,“ vysvětluje situaci na trhu ředitel svitavské Agrární komory Josef Gracias. „S přijatelnějšími cenami by mohli obchodníci přijít na přelomu září a října,“ odhaduje.
Uskladněné obilí z letošní úrody představuje přibližně 200 tisíc tun. Náklady na výrobu jedné tuny jsou kolem čtyř tisíc korun, nabízené výkupní ceny jsou v současné době pod touto hranicí. Oheň ve svitavském silu ohrozil desetinu sklizně.
(ap, mag)