U velkého požáru zasahovalo v neděli devět jednotek hasičů. Plameny byly podle svědků vidět i v blízkých vesnicích. „Požár byl ohlášen v 17.40 hodin. Jedná se o čtyřpatrovou budovu a celá se ocitla v plamenech. Do budovy nikdo nesmí, protože hrozí zřícení. Už spadla štítová stěna,“ informovala v neděli večer mluvčí hasičů Vendula Horáková. Objekt sila byl řadu let opuštěný a chátral. Podle místních lidí v něm přespávali bezdomovci. V době vzniku požáru uvnitř ale naštěstí nikdo nebyl. „Svitavské silo má své za sebou. Za měsíc mělo dojít k demolici objektu, zřejmě bezdomovci jej špatnou manipulací s ohněm zapálili,“ řekl svitavský starosta David Šimek.

Jelikož část objektu spadla do tratě, železnice byla uzavřena. Vlaky tam nejezdily ještě v pondělí.

Hasiči v noci strhli nejpoškozenější část objektu. Bagr ze záchranného útvaru hasičů z Hlučína dorazil na místo krátce po půlnoci. Na místě byly přes noc tři jednotky hasičů. Objekt hlídali profesionální a dobrovolní hasiči ze Svitav a hasiči ze záchranného útvaru Hlučín. „K požáru byl povolán i hasičský jeřáb ze Svitav, který pomohl strhnout nejpoškozenější část objektu. Hasiči ukotvili pásovinu k objektu a následně kolem půl čtvrté ráno strhli část sila. Nakonec bylo ale zjištěno, že technika ze záchranného útvaru na celkovou demolici nestačí a jednotka se nad ránem vrátila zpět na základnu,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Vlaky nejely

Železniční trať zůstala přes noc uzavřena a nejezdilo se tu ani v pondělí.

Průzkumem bylo zjištěno, že zeď, která se zřítila v neděli krátce po 18. hodině, poškodila kolejiště. Na trolejovém vedení, které zničil velký žár, byla předběžně vyčíslena škoda zhruba na padesát tisíc korun. Požár byl zcela zlikvidován v pondělí před půl čtvrtou hodinou ráno.

Další požáry

Obrovské plameny, které šlehaly z objektu a odlétávající žhavé jiskry, způsobily další menší požáry v okolí. „Jiskry zapadly na střechu dvou domů a způsobily požár střešní krytiny. Dále na novostavbě azylového domu došlo k poškození střešní fólie. Jiskry také zapadly do trávy a tújí na hřbitově, kde způsobily požár. Počet způsobených menších požárů se zastavil na čísle čtyři,“ dodala Vendula Horáková.

Škoda na objektu byla předběžně vyčíslena na 500 tisíc korun. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování, které bude pokračovat i v úterý.

Budova bývala součástí svitavského pivovaru. V minulosti se tu uskladňovalo obilí pro pivovar.