„Vzít zápalky a stařinu vypálit je jednodušší a méně namáhavé než poctivě hráběmi celou plochu zbavit starého porostu. Pomáhá k tomu i přežívající názor, že popel z vypáleného trávníku je dobrým hnojivem přispívajícím k lepšímu růstu nového porostu," říká tisková mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Jenže tento postup může způsobit nekontrolovaný požár blízkého okolí. „Pálení staré trávy i ostatních porostů v souvislých plochách je zákonem o požární ochraně zakázáno," dodává mluvčí Vendula Horáková.

Řešit jarní úklid zahrady nebo louky žehem tedy není dovolené. Za plošné vypalování porostů hrozí dle zákona o požární ochraně pokuta do 25 tisíc korun. Lidé se však nemusí bát toho, že dostanou pokutu za spálení hromady staré trávy na ohništi. „Fyzické osoby mohou provádět kontrolované spalování hořlavých látek, například pálit shrabanou na hromadě," informuje Vendula Horáková veřejnost.

Navzdory varováním však už o minulých dvou víkendech hasiči zaznamenali několik požárů přírodních porostů. O tom, že se oheň v tomto prostředí rychle šíří, se mohli lidé přesvědčit minulý rok. Při extrémně suchém 
a horkém létě měli profesionální i dobrovolní hasiči nejenom ze Svitavska plné ruce práce. Pálení klestí můžete hasičům už šest let hlásit na internetové stránce www.hzspa.cz/paleni.