Podle vyšetřovatele profesionálních hasičů ze Svitav Petra Pelíška spolu případy nesouvisí. Podle něj to vypadá, že požár seníku způsobily děti. Místní obyvatelé totiž již dlouho upozorňovali na to, že se zde scházely. Zřejmě sem chodily kouřit, protože v okolí byly nedopalky.
Stačilo tedy málo, jelikož ve skladovacím prostoru o rozloze čtyři sta metrů čtverečních bylo léta vysušené seno. Zemědělská činnost zde skončila podle starosty Martina Kisse už před několika roky.

O tom, že v seníku kluci uskutečňují první kuřácké pokusy, radní věděli. Strážníci obdrželi v tomto ohledu pokyny. „Shodou okolností jsem den před požárem pověřil velitele strážníků, aby se na místo zaměřil. Bohužel to dopadlo, jak dopadlo,“ sdělil starosta Martin Kiss. Podle Jaroslava Krůla, šéfa policie ve svitavském okrese, případ požáru seníku a bytového domu nedaleko náměstí, který vzplál před měsícem, spolu nesouvisí. „Zatím se nám předběžně jeví, že požár domu byl zřejmě úmyslně založen,“ informoval kriminalista Libor Cach. Policisté tuto verzi nyní prověřují a hledají možného pachatele.

Bytový dům musely po požáru opustit také rodiny s dětmi. Podaly si žádosti o přidělení bytu na městský úřad. Zatím vedení města žádný volný byt nemá, ale podle Martina Kisse to vypadá, že koncem měsíce by se jeden mohl uvolnit. Aby se předešlo spekulacím, vedení města zvažuje, že by si zástupci rodin sami vylosovali, komu připadne.