Rodinný dům ve vesnici u Svitav zachvátily v pondělí odpoledne plameny. Ženy v domě si ale požáru všimly až ve chvíli, kdy oheň zničil střechu. Vyšetřovatel hasičů odhaduje škodu na domku na půl milionu korun.


„Já už se odtud vystěhuju, prodám to,“ naříkala Ludmila Dastychová. Večer si rodina zatopila v kamnech. „Pak šla babička pro králíka. Najednou přiběhla a volala, že hoří. Stihla si ještě sbalit svoje léky a vyběhla ven. Běželi jsme za ní. Venku už jsme viděli, že máme celou nově opravenou střechu v plamenech. Nejdřív vítr a teď tohle,“ říká majitelka domu Ludmila Dastychová. V domě žije pět lidí, z toho jedno nemluvně. Všichni ale naštěstí stihli utéci ven.


Utekly nalehko
Rodina měla podle hasičů velké štěstí. „Kdyby došlo k požáru v noci, možná by vše skončilo jinak. Majitelka, její dcera a vnučka se zachránily pouze v oblečení, které měly na sobě,“ sdělila Vendula Horáková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.
Domek je v současné době neobyvatelný. Silný žár způsobil praskliny na stěnách objektu. „Nabízeli jsme rodině pomoc, ale našli zázemí u svých příbuzných. Čekáme na vyjádření statika a hasičů, kteří dům prohlédnou. Jsme připraveni nabídnout pomocnou ruku, pokud se bude stavení opravovat,“ uvedl starosta Opatovce Martin Smetana.

Přesná příčina požáru není dosud známá. „Pravděpodobně došlo k požáru od komínového tělesa nebo od topení v kotelně na tuhá paliva,“ dodala Vendula Horáková. Současně upozorňuje majitele rodinných domů. „Když zrekonstruujete střechu, vyměníte kotel, elektrickou instalaci a budete mít také zcela nová okna, nikdy nezapomeňte rovněž na komín. Bývá často opomíjený, ale rozhoduje o existenci domu,“ uzavírá Horáková.

Poučení: Když zrekonstruujete střechu, vyměníte kotel, elektrickou instalaci a budete mít i zcela nová okna, nezapomeňte na komín. Ač často opomíjen, může být tím, co rozhoduje „o bytí a nebytí“ vašeho domu, ale i vaší rodiny.