„Dále budeme zajišťovat výkon perimetru za policejní páskou. Občané se zatím do svých domovů vracet nebudou. Musíme vycházet z výsledků základního průzkumu, který udělali na místě pyrotechnici. Pak se uvidí, jestli perimetr zůstane stejně daleko, jako byl nebo se zmenší," vysvětlila policejní tisková mluvčí Hana Kaizarová.

Nemocnice Pardubického kraje převzaly ve čtvrtek do péče 16 lidí se středně těžkými až lehkými zraněními. Tři pacienti zůstávají hospitalizováni  v nemocnicích ve Svitavách, Litoymšli a Pardubicích, v nemocnici zůstanou ještě několik dní. Jsou ve stabilizovaném stavu. "Ostatní mohli jít ve čtvrtek nebo dnes domů," řekl mluvčí nemocnic Pavel Kožený. Tři lidé utrpěli vážné popáleniny a jsou v popáleninových centrech v Praze a Brně.

Podle Hany Kaizarové byly od včerejška nalezeny tři kusy munice, která se nacházela v perimetru, ale už mimo areál strojíren. Na nebezpečí upozorňuje policie prostřednictvím obecních samospráv opakovaně rovněž obyvatele okolních obcí. „Starostové byli požádáni, aby vyhlásili, že je zákaz vstupu do ohraničeného prostoru. Mohlo by to být nebezpečné. Prosíme občany, pokud najdou nějakou munici, aby s ní v žádném případě nemanipulovali a okamžitě volali 158," apeluje na veřejnost policejní mluvčí.

Více informací najdete ZDE

Ráno na místo výbuchu dorazila těžká technika, která přijela z Vrbětic. „Jedná se o hasící tank a stroj BRD," upřesnila Hana Kaizarová. Na místo přiletěl i policejní vrtulník s termovizí, který ze vzduchu propátrával terén. Vrtulník musel operovat opakovaně v prudkém větru a sněhové vánici, která se dopoledne Poličkou několikrát prohnala. Potíže při průzkumu podle policie nezpůsobila. Na základě pořízených záběrů z kamery, která policie pořídila, se mohl do epicentra výbuchu vydat policejní pyrotechnik spolu s hasiči, aby zahájili základní průzkum. Ten skončil, podle policejní mluvčí, zhruba kolem půl druhé odpoledne.

Právní kvalifikace je jasná už od včerejška. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro čin obecného ohrožení z nedbalosti. Škoda je víc jak pět milionů korun," shrnula aktuální události dnes kolem čtvrt na tři odpoledne Hana Kaizarová.

Série explozí zranila 19 lidí, z toho tři velmi vážně. Nehoda se stala při lisování takzvaných počinových náloží, které obsahují trhavinu, výbuch způsobil další exploze uskladněného materiálu.