Listopadová vzplanutí

Královéhradecký kraj - 53 zásahů
Pardubický kraj -  46 zásahů

Třetí požár v uplynulých dvou dnech nenechal oddychnout hasičům na východě Čech. Tentokrát se v hromadu trosek proměnila truhlárna v Telecí na Poličsku.Plameny se dílnou i garáží začaly šířit ve čtvrtek po půl desáté dopoledne. Hasiči po příjezdu na místo už neměli šanci objekt zachránit.

„S ohledem na velmi rychlý rozvoj požáru a hořlavé stavební konstrukce byla zničena celá stavba včetně strojů, nářadí, zaparkovaného automobilu, materiálu, výrobků, zahradního nářadí, jízdních kol a předmětů sloužících pro domácnost,“ potvrdila mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

S ohněm se praly profesionálové z Poličky a dále dobrovolné jednotky obcí Bystré, Polička, Korouhev, Telecí a Oldříš. Dosavadní vyšetřování neodhalilo příčinu požáru. Včera se již doutnajícími troskami probírali kriminalisté a vyšetřovatelé hasičů. „Policisté požářiště ohledali se psem, který je speciálně vycvičený na vyhledávání hořlavých kapalin, a byl přizván i odborník z oboru elektro. Stopy zajištěné na místě budou podrobeny expertizám. Vyšetřování je teprve na začátku,“ upřesnila svitavská policejní mluvčí Anna Štegnerová.

Kriminalisté zatím nevyloučili, že požár někdo založil úmyslně. Pokud se tato verze potvrdí, pachateli hrozí až tříletý pobyt ve vězení. Hasiči předběžně odhadli škodu na dva miliony korun.

Nedávné požáry na východě Čech

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

První prosincový den si budou pamatovat majitelé domu v Nové Vsi na Rychnovsku. Požár jejich domu likvidovali hasiči několik hodin. Škoda se vyšplhala na 1,2 milionu. Více čtěte ZDE.

Tragicky skončil čtvrteční požár bytu v Úpici na Trutnovsku. Muž, který tady bydlel, usnul na gauči s cigaretou v ruce. Plameny v okamžiku zachvátily jeho oblečení a pohovku. Škoda byla paradoxně jen šest tisíc korun. Více čtěte ZDE.

PARDUBICKÝ KRAJ

Jednou z posledních větších událostí byl požár penzionu v Prostřední Lipce na Orlickoústecku, k němuž došlo 10. října. Tehdy se proti budově vyřítil sebevrah s autem naplněným propanbutanovými lahvemi. Výbuchem se plameny rozšířily do objektu penzionu. Škoda byla vyčíslena na sedm milionů. Více čtěte ZDE.

Nejtragičtější požár roku se stal 25. dubna. Tehdy se ocitl v plamenech rodinný dům v obci Opatov na Svitavsku. Dvě osoby zahynuly, škoda se vyšplhala na 1,5 milionu korun. Více čtěte ZDE.


SILVIE ŠPRYŇAROVÁ, IVETA NÁDVORNÍKOVÁ