Požár garáže, stodoly i obytné část rodinného domu likvidovali ve čtvrtek 29.listopadu v 9.13 hodin hasiči v Němčicích na Svitavsku. Na místě zasahovalo 6 jednotek hasičů (profesionální z Ústí nad Orlicí a Litomyšle a dále dobrovolné z Horní Sloupnice, České Třebové, Němčic a jednotka SŽDC Česká Třebová).

"Při likvidaci požáru byl nalezen popálený muž, který byl předán do péče zdravotníků a následně vrtulníkem transportován do nemocnice. V místě požáru byla uzavřena silnice, a to z důvodu neprůjezdnosti. Na silnici totiž musela stát mobilní hasičská technika, která se nedostala blíže k hořícímu objektu. Požár se podařilo lokalizovat v 11.22 hodin a zcela zlikvidován byl v 12.36 hodin. Při požáru uhořela domácí zvířata (slepice a koza)," uvedla mluvčí profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Na místo se dostavila vyšetřovatelka požáru, která zjišťovala příčiny vzniku požáru. Vyšetřování ukázalo, že požár vznikl od žhavého popele, který byl uložen v plastové popelnici.

Silnice byla několik hodin neprůjezdná nejdřív kvůli zásahu hasičů při požáru, poté kvůli ledovce na vozovce vzniklé při hašení. Od 13.30 hodin je silnice iopět průjezdná. 

Vyšetřovatelka hasičů ze Svitav dodává, že požárů popelnic v těchto dnech opravdu přibývá.  „Evidujeme obrovský nárůst požárů plastových popelnic i kompostérů. Lidé jsou neukáznění a vysypávají žhavý popel do plastových nádob či popelnic,“ říká por. Ing. Alena Cejpová, vyšetřovatelka hasičů ve Svitavách.

Škoda byla předběžně vyčíslena na 3 miliony korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 100 tisíc korun.

"Krátce po desáté hodině dopolední 29.11. vyjížděly posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje do obce Němčice na Svitavsku. Při požáru garáže došlo k závažnému popálení na větší ploše těla u muže středních let. Vzhledem k závažnosti poranění byla pacientovi podána léčiva a byl uveden do umělého spánku, připojen k umělé plicní ventilaci a monitoru srdeční akce. Ve spolupráci s leteckou záchrannou službou byl následně pacient letecky transportován do FN Královské Vinohrady," řekl Aleš Malý, mluvčí krajské zdravotnické záchranky.