Zemědělci ve svitavském okrese se snaží dohnat čtrnáctidenní zpoždění sklizně obilovin. Zatím se jim to ale moc nedaří.

„Důvodem skluzu žní je déšť, který brání vjet kombajnům do polí,“ vysvětlil ředitel svitavské Agrární komory Josef Gracias. Každý den navíc znamená ztráty na výnosech i kvalitě. Už dnes sklízejí rolníci úrodu zhruba o patnáct procent nižší než vloni. „Snažíme se sekat, pokud to jde, do pozdních nočních hodin,“ ujistil Josef Gracias.

Na polích v okrese pracuje na sto třicet sklízecích strojů. Většinou jsou to kombajny a další technika zdejších zemědělců. „S výpomocí moc počítat nemůžeme, žně jsou zpožděné i v jiných oblastech, včetně jižní Moravy,“ objasnil Gracias, proč si farmáři musejí vystačit sami.
V těchto dnech sklízejí ozimou řepku a pšenici a ječmen jarní. „Zbývá ještě pšenice jarní, žito a na polích je také oves a triticale,“ sdělil ředitel komory.

Obilí se letos celkem dobře prodává. „Je ho nedostatek v celé Evropě, a tak dostáváme od odběratelů kolem čtyř tisíc korun za tunu pšenice a devět za řepku,“ uvedl Gracias s tím, že to už pokryje náklady na výrobu obilovin. Zpožděné žně způsobí problémy také při podzimních pracích. „Například řepka ozimá by měla být zaseta do konce srpna, a to na mnoha místech určitě nebude. Nestačíme připravit pole,“ uzavřel ředitel komory Josef Gracias.

(ap)