Dotace od státu

Snížení dotací od státu znamená pro zemědělce zhruba o patnáct procent peněz méně než vloni. Už v loňském roce se potýkali s velkými finančními problémy. Současné vyšší výkupní ceny za obilí a mléko je také nevytrhnou. I když se současná cena mléka pohybuje přes osm korun dvacet haléřů, nepokryje farmářům ztráty, které měli v loňském roce. Tehdy se přitom cena pohybovala kolem šesti korun. Navíc v této částce je potřeba zohlednit vysoké ceny především krmného obilí, které se v současné době pohybují kolem pěti tisíc korun za tunu. A to samozřejmě zvyšuje náklady na výrobu mléka. „Samozřejmě tam, kde chovy v loňském roce již zlikvidovali, tak ani toto navýšení nemůže způsobit jeho obnovení,“ vysvětlil ředitel svitavské agrární komory Josef Gracias.

Soukromý zemědělec Josef Šindler z Banína k tomu dodává, že pokud zemědělci dostanou menší dotaci, nebudou konkurenceschopní. Ve srovnání se státy, které dotaci dostanou, například jde o Polsko. Navíc výkupní ceny obilovin jsou sice poměrně vysoké, ale na druhé straně farmáři v podstatě nemají co prodávat. Část obilovin si totiž musí nechat na krmný fond pro svoje zvířata. A obilí, které bylo možno prodat, již prodali v loňském roce.

Nejhorší situace pro farmáře na Svitavsku, ostatně jako i v celé republice, je u vepřového masa. Chovy v regionu se za poslední období snížily z 36 tisíc kusů na současných 29 tisíc. „Současné ceny, které se pohybují kolem dvaadvaceti korun za kilogram živé hmotnosti, jsou více jak osm korun pod výrobními náklady. To má za následek, že řada našich chovatelů skončila s produkcí vepřového. Pokud nám stát nepomůže, tak budou další chovy nenávratně končit,“ dodal Josef Gracias.

Nepřízeň počasí

V těchto dnech navíc zemědělcům nepřeje ani počasí. Teploty hluboko pod nulou znamenají nebezpečí pro ozimy. Hlavním problémem je to, že není sněhová přikrývka na ozimých obilovinách a řepce, čímž dochází k vymrzání. „Máme obavu, pokud to bude trvat delší dobu, že budeme muset množství porostů na jaře zaorat a znovu oset. Máme v současné době oseto kolem osmi tisíc hektarů ozimých řepek a zhruba devatenáct tisíc hektarů ozimých obilovin. Zatím máme takové odhady, že kolem osmi procent těchto osetých ploch je již nyní ve špatném stavu,“ upřesnil Josef Gracias.

I zemědělec Josef Šindler připouští škody po letošní zimě. Mráz také zvedá náklady v živočišné výrobě. Protože ve stájích musí farmáři zajišťovat dostatek kvalitní a čerstvé vody. I teplotní režim zvířat zvyšuje náklady nejen na zateplování a udržení určité teploty, ale i na zajištění kvalitního krmení.

Farmáři s obavami sledují předpovědi meteorologů, kteří odhadují, že mrazy potrvají až do poloviny března. „Bohužel se nás letos netýká pranostika „únor bílý, pole sílí“, která by nám určitě pomohla,“ dodal Gracias

Také podle Viléma Lenocha ze Zemědělského družstva v Dolním Újezdu je počasí bez sněhu a hluboko pod nulou velmi rizikové. Pro obiloviny není příznivé ani kolísání tepla a zimy. Dodává, že rozsah škod v Dolním Újezdu zatím neurčili.

(dol, ap)