„Mléko se vykupuje kolem šesti korun, spotřebitel ho koupí za čtrnáct, tak kde je ten rozdíl?“ ptá se nejen ředitel okresní agrární komory Václav Koblížek, ale všichni zemědělci. A to už řadu měsíců. Odpověď, nejlépe v podobě zvýšení výkupní ceny mléka, zatím nedostali, a proto stále častěji demonstrují.
Ve čtvrtek ukáží na konkrétní mlékárny, jejichž výkupní ceny jsou nejnižší v kraji. Akci pořádá Regionální Agrární komora Pardubického kraje, Mlékařské odbytové družstvo Morava a Krizový štáb zemědělců Pardubického kraje. Hodinová protestní akce se uskuteční před mlékárnami Miltra B Městečko Trnávka a Olešnice. Zemědělci tam mezi 9. a 10. hodinou zablokují příjezdovou cestu. „Tyto mlékárny na požadavek zemědělců nezareagovaly, požadovali jsme za listopad výkupní cenu 6,50 a za prosinec 7 korun za litr,“ uvedl Václav Koblížek. „Chceme, aby šla cena nahoru, protože ten prostor tady ze strany mlékáren je. Mléko dodáváme v průměru kolem čtyř procent tučnosti, spotřebitel dostává 1,5 procenta, z toho mlékárny ještě stáhnou máslo, které dál zhodnotí, a syrovátku plus další vedlejší produkty, které taky dostávají zaplacené,“ vysvětlil oprávněnost požadavku.
Ředitel mlékárny zemědělce chápe
Požadavku českých zemědělců vyhověla například Choceňská mlékárna, která v listopadu vykupovala litr mléka za 6,55 korun. Její ředitel Petr Marek dokonce požadavky zemědělců chápe jako oprávněné. „Jsme součástí Evropy, takže stav není jen český, ale celoevropský. Bohužel mlékárny jsou schopny realizovat mléko za podmínek, které jsou dnes nejen na českém, ale i na evropském trhu, a ty neumožňovaly platit víc. Je pravdou, že se za poslední dva měsíce situace mění a dochází k možnosti navýšení cen u některých rozhodujících komodit. To znamená, že dochází k navýšení nákupní ceny mléka. Jsem přesvědčen, že jestli tento vývoj na trhu s mléčnými výrobky bude pokračovat, tak cena mléka i nadále poroste. Ale nedokážu říct, jestli bude aspoň těch osm korun, které si přáli zemědělci,“ uvedl pro Deník Petr Marek.
„Sedmdesát procent kvóty roční spotřeby mléka a mléčných výrobků by bylo jištěných a třicet procent zůstane volných pro dovoz. Je to cesta, jak udržet chovy mléčného skotu a tím i základ českého zemědělství a péči o krajinu,“ tak zní návrh hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka, který předložil ministru zemědělství. Zemědělci ho považují za stabilizační. „Návrh by mohl reálně přispět k řešení problému v České republice bez ohledu na řešení evropské. Domnívám se, že by to mohlo přispět ke stabilizaci ceny mléka,“ souhlasí Petr Marek.
Připravujeme podrobnosti včetně fotografií z protestů v Městečku Trnávka.