„Letošní úrodu budu hodnotit, až budeme mít vše sklizeno pod střechou. Konec března vypadal hodně špatně. Pak se to trochu zlepšilo, a tak bych nechtěl nic zakřiknout," uvedl Jan Brandejs, ředitel Podorlického zemědělského družstva v Ohnišově.

Současné práce ale jdou podle plánu, což potvrzují i zemědělci z Přestavlk. „Jarní práce proběhly jak měly a sklizeň ječmene by měla začít na přelomu tohoto a příštího týdne. Záležet bude na aktuálním počasí," uvedl Zbyněk Myšák, ředitel ZOPOS Přestavlky.

Situace závisí na nadmořské výšce

Jiné to však je s odhadem letošních výnosů. Situace se liší podle plodin i místa jejich růstu. „Hospodaříme v různých nadmořských výškách. Ve vyšších polohách, jako například v okolí Vrbice, je situace lepší. V nižších polohách ale ztráty určitě budou," řekl dále Zbyněk Myšák s tím, že v průměru se sklidí o deset až patnáct procent obilovin méně než v loňském roce.

Obiloviny zde přitom tvoří zhruba polovinu všech obdělávaných ploch. Zatímco u pšenice se očekává horší výsledek, porosty ječmene jsou prý relativně slušné. Z dalších plodin je na tom dobře také řepka.

Při všeobecných nižších výnosech obilovin se sice dá očekávat nárůst výkupních cen, to ale řadě zemědělců nemusí vůbec prospět.

Vyšší výkupní ceny jim nepomohou

„Téměř sto procent obilovin dále zpracujeme ve vlastní míchárně krmných směsí, protože máme velké chovy skotu a prasat i vlastní potravinářskou výrobu. Její produkci sklizeň neohrozí, ale vzhledem k tomu, že budeme muset část krmiv dokupovat, dá se očekávat horší hospodářský výsledek," uzavřel ředitel zemědělské společnosti .

Podobně hodnotí současný vývoj i další producent zemědělských komodit. „Očekávám, že sklizeň bude o něco horší než v loňském roce. Ječmen je v průměru, ale pšenice bude mít výnos nižší. U žádné plodiny to ale nebude lepší než vloni," řekl Radek Hejzlar, agronom ZEAS Podorlicko.

Tamní pracovníci prý čekají, kdy jim současné počasí dovolí začít se sklizní. Také zdejší produkce se převážně zkrmuje v rámci vlastní živočišné výroby, v té ale žádné výpadky neočekávají. „Jsme v tomto ohledu soběstační i pokud je sklizeň slabší. Když je úroda nadprůměrná, přebytky prodáváme," dodal Radek Hejzlar.

Celková situace na Rychnovsku ale není nijak tragická. „V nižších polohách, třeba okolo Českého Meziříčí či Bolehoště, je situace horší, ale celkově očekávám úrodu průměrnou," řekl Jaroslav Grund, ředitel Okresní agrární komory v Rychnově nad Kněžnou.