Žádosti už obce poslaly, teď dolaďují formality. „Opravujeme nepřesnosti ve formulářích pro Státní zemědělský intervenční fond,“ říkají shodně všichni starostové, které jsme oslovili. Místní akční skupina doporučila ke schválení celkem devět projektů, mezi jejichž žadatele by se mělo rozdělit téměř osm milionů korun. Smlouvy na dotace podepíší příští rok v únoru.

V Trpíně chtějí s pomocí dotace postavit v areálu školky nové dětské hřiště, které by sloužilo i veřejnosti. „Plánujeme umístění prolézaček, nějaké pyramidy a dalších hracích prvků,“ přiblížil plán trpínský starosta Miloslav Tocháček. Hřiště o velikosti deset krát dvacet osm metrů s umělým povrchem přijde na 650 tisíc korun. Dotace by měla činit bezmála půl milionu korun. Hřiště plánuje obec postavit příští rok. Do budoucna pak počítá s rozšířením o lavičky pro maminky.

Okna i parkoviště

Na děti myslí rovněž v Pomezí, kde na dotaci závisí výměna oken v horní základní škole. „Stav není ještě kritický, ale výměna je už potřebná,“ uvedla starostka Věra Chemišincová. Pokud obec peníze nedostane, výměnu oken si nebude moci dovolit. „Příští rok začínáme dělat kanalizaci, takže peněz moc není,“ dodala Chemišincová. Nová okna přijdou na 580 tisíc korun. Dotace by zaplatila 440 tisíc korun.

V Sádku by z dotace chtěli realizovat parkoviště u nového obecního domu. „Stavíme obecní úřad. Tak bychom před ním chtěli ještě vybudovat parkoviště. A to nejen pro lidi, kteří jdou na úřad, ale i pro návštěvníky akcí, které se budou v novém obecním domě konat,“ sdělila starostka Ludmila Sládková. Pro nové parkoviště má obec už koupený pozemek. „Počítáme s kapacitou asi dvacet tři aut. Je to kousek od kostela a od diskotéky, takže by sloužilo i jim,“ dodala Sládková. Cena parkoviště je 1,2 milionu korun. Přislíbená dotace činí 950 tisíc korun.

Finanční podporu od Státního zemědělského intervenčního fondu by měla dostat ještě obec Borová na úpravu budovy školy a půdní vestavbu, kde by měly být klubovny. Tady se počítá s dotací ve výši 1,8 milionu korun. Další peníze zřejmě získá Polička na obnovu chodníků. Kamenec u Poličky žádá o příspěvek na parkoviště před obecním úřadem, Bystré na projekt Pohádkou do školky a Svojanov na akci Svojanovem bezpečně.

Martin Karlík