„Úřad práce mi nařídil, že mám dohlížet na přecházení dětí. Na penězích to nepoznám. Podporu nepobírám a za službu nic nedostanu,“ říká Patrícia Němcová ze Svitav. U přechodu je hodinu ráno a tři hodiny odpoledne. V evidenci úřadu je více než rok, a tak musí odsloužit sto dvacet hodin. Stát za ni platí sociální a zdravotní pojištění.
Na ulici i v knihovně
Povinnou službu pro nezaměstnané využívají města i vesnice. Pracovníci dohlížejí na přechody, pomáhají s úklidem ulic, ale i v organizacích. „Uklízejí v muzeu, ve školách, balí knížky v knihovně,“ uvedl starosta Svitav David Šimek. Podle něho jsou mezi nimi zruční a pracovití lidé, za kterými je vidět kus práce.
Nezaměstnaní v Poličce také čistí ulice a hradby, starají se o areály škol. Dvě ženy našly uplatnění v muzeu. „Jedna instalovala výstavu, druhá pomáhá s revizí knihovnického fondu,“ informovala ředitelka muzea Pavla Juklová. V Litomyšli s veřejnou službou zajišťují úklid města, požadavky škol a městských zařízení. „Pracovníci se podílejí na drobných pracích, připravovali i výsadbu zeleně,“ sdělil koordinátor litomyšlské veřejné služby Václav Černý. Vždy rozhoduje potvrzení od lékaře, které lidé přinesou. Na něm občas stojí, že danou práci vykonávat nesmějí.
Nový systém se obcím moc nelíbí. Podle starosty Brněnce Blahoslava Kašpara je špatně nastavený. Lidé z veřejné služby pracují nárazově s týdenními přestávkami. „Požádali jsme o dva pracovníky na veřejně prospěšné práce. Ty bychom chtěli zaměstnat,“ řekl Blahoslav Kašpar. Nově mají založenou veřejnou službu také v Rozhraní. „Dohodli jsme se s úřadem práce. Využijeme ji na údržbu veřejných prostranství, obecního majetku,“ uvedla Ludmila Popelková, starostka Rozhraní. Čas ukáže, jak se služba osvědčí.
Spokojenost?
Radní jsou s odvedenou prací nezaměstnaných spokojení. Oni sami však efekt nevidí. „Nemáme žádnou motivaci. Těším se, až skončím. Příště si pojištění raději zaplatím,“ poznamenala Božena Sedláková ze Svitav. Do pátku střeží přechod pro chodce ve Svitavách.