Lidé se rázně pouští také do vylepšování svých příbytků. Nezapomínají ani na vymalování pokojů.

Právě touto dobou se dostávají ke slovu malíři pokojů. Generální gruntování má za následek, že jsou na roztrhání. Pokud se nechcete ohánět s malířskou štětkou nebo válečkem sami, je nejvyšší čas objednat si mistra malíře. „Čekací lhůty jsou individuální. Záleží na velikosti zakázky,“ řekl Michal Musil, malíř z Linhartic. Čím dříve zavoláte, tím dříve budete mít vymalováno. S termínem prázdnin ale nepočítejte. Mistři štětce v létě malují ve školách a školkách.

Než si necháte nanést nové odstíny, je někdy potřeba seškrabat starou malbu. Za to si malíři počítají kolem dvanácti korun za metr čtvereční. A kolik zaplatíte za novou výmalbu? „Záleží na tom, jak kvalitní barvu a jaký odstín si zákazník zvolí,“ vysvětlil Miroslav Lacman ze Svitav. Za bílou si malíři počítají od třiceti korun za metr čtvereční. Když si nevíte rady s odstínem, malíři vám poradí. „Stále jsou v kurzu syté pastelové barvy, zelená, žlutá, fialová, okrová, oranžová, růžová,“ poznamenal Michal Musil. Za syté odstíny barev si musíte připlatit. Tam sazba začíná zhruba na pětatřiceti korunách za metr čtvereční.

Nový vzhled vašich pokojů nějakou korunu spolkne. A tak pokud chcete ušetřit nebo nechcete vyčkávat, až bude mít řemeslník volný termín, můžete zkusit vymalovat sami. Dejte si ale pozor při nákupu materiálu. „Nejlepší jsou disperzní barvy bez kaolinu,“ dodal Miroslav Lacman. Vydatnost nátěrů je uvedena na obalech. Pak už stačí jen trocha zručnosti.