Za vším stojí kauza s firmou, kterou radní vyřadili z výběrového řízení na dodavatele stavby. Do konce února ve sporu rozhodne Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Práce by měly začít na jaře.

Výběrové řízení na dodavatele projektu se v Moravské Třebové značně zkomplikovalo. „Mysleli jsme si, že v posledním čtvrtletí minulého roku stihneme podepsat smlouvu a zahájit samotnou stavbu. Nestalo se tak a máme skluz. Díky dalšímu protahování nepředpokládám, že bychom dospěli k podpisu smlouvy dříve než v březnu,“ sdělil místostarosta Václav Mačát.

Do výběrového řízení na dodavatele se přihlásilo několik firem. Průměrná nabídka činila zhruba dvě stě šedesát milionů korun. Jedna z firem, kterou město z řízení vyřadilo, se ale odvolala. „Její nabídka nebyla reálná. Vše přezkoumal rovněž soudní znalec a další odborníci. Teď čekáme na verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kam se odvolala vyřazená firma. Úřad by měl rozhodnout do konce února,“ uvedl starosta Miloš Izák. Radní ale věří, že obstojí. Předpokládají, že s kanalizací budou moci začít na jaře.

Projekt zahrnuje nejen položení kanalizačního potrubí do země v délce sedmnácti kilometrů, ale také rekonstrukci čistírny odpadních vod. Stavební práce potrvají dva roky. Čilý ruch bude panovat především v okrajových částech Třebové, a to v Udánkách, Boršově a Sušicích. „Bude to zátěž pro obyvatele města, ale budeme se snažit, aby byla minimální. Budeme dbát na to, aby docházelo k uzavírkám silnic pouze na nezbytně nutnou dobu,“ dodal Václav Mačát.

Výstavba kanalizace a rekonstrukce čistírny odpadních vod je největší investiční akcí v Moravské Třebové za posledních několik let. Celkové náklady dosahují dvě stě padesáti milionů korun. Město dostalo na projekt dotaci z Evropské unie. I tak si ale museli vzít radní na dofinancování úvěr. Je tedy možné, že nezbyde tolik peněz na opravu chodníků a další menší akce.

Výstavba kanalizace ve Třebové by měla být hotová na jaře roku 2013.