Zaměřuje se především na hračky určené dětem mladším 36 měsíců, hračky pro děti od 3 do 14 let věku a výrobky pro péči o dítě. Jedná se o celoplošnou akci, která je naplánovaná na celý rok 2009. Kontroly se účastní všechny inspektoráty České obchodní inspekce.

Inspektoři při kontrolách ověřují, zda na trhu nejsou prodávány výrobky, které by mohly poškodit zdraví hrajících si dětí z důvodu nevhodných mechanických a fyzikálních vlastností hraček, špatné konstrukce výrobků či nedostatečných nebo nesprávných varování a dalších informací nezbytných pro splnění základních požadavků na bezpečnost.

Hračky určené dětem mladším 36 měsíců

Ve III. čtvrtletí bylo celkem provedeno 110 kontrol u distributorů, u 2 dovozců a 1 výrobce.

Nejčastějšími nedostatky byly prodej výrobků s označením a informacemi pouze cizojazyčnými, prodej výrobku neopatřených značkou shody (CE) a prodej výrobků bez označení výrobce nebo dovozce, případně dodavatele.

Ve 24 případech byl uložen zákaz prodeje na 807 ks v celkové hodnotě 49 843,- Kč. 8 případů bylo řešeno příkazem na místě v celkové částce 13 000,- Kč, byla vystavena 2 ochranná opatření a v 17 případech bylo zahájeno správní řízení.

Hračky určené dětem od 3 do 14 let věku

Ve III. čtvrtletí bylo celkem provedeno 260 kontrol u distributorů a 2 u dovozců.

Zjištěné nedostatky: prodej výrobků s označením a informacemi pouze cizojazyčnými, prodej výrobku neopatřených značkou shody (CE), prodej výrobků bez označení výrobce nebo dovozce, případně dodavatele a prodej výrobků bez návodu k použití.

Ve 105 případech byl uložen zákaz prodeje na 3 737 ks v celkové hodnotě 236 323,- Kč. Příkazem na místě bylo řešeno 68 případů a to v celkové částce 77 500,- Kč, dále bylo vystaveno 1 ochranné opatření a 18 odběrů vzorků. Ve 36 případech bylo zahájeno správní řízení.

Výrobky pro péči o dítě

Ve III. čtvrtletí bylo celkem provedeno 25 kontrol u distributorů.

Zjištěnými nedostatky byly prodej výrobků bez označení výrobce nebo dovozce, případně dodavatele a prodej výrobků pouze s cizojazyčnými informacemi

Porušení zákona o ochraně spotřebitele bylo v 5 případech řešeno příkazem na místě v částce 7 000,- Kč a ve 3 případech byl uložen zákaz prodeje na 4 ks v celkové hodnotě 13 699,- Kč.

Z výše uvedeného vyplývá, že podstatná část nedostatků byla zjištěna v komoditě hraček pro děti od 3 let věku. „Zjištěné nedostatky jsou zapříčiněny opakovaným nerespektováním příslušných právních předpisů ze strany výrobců, dovozců a distributorů,“ uvedla RNDr. Jana Příhodová, ústřední ředitelka České obchodní inspekce.

Česká obchodní inspekce zjistila na českém trhu výrobek, který byl shledán nebezpečným

Plyšový leopard na baterie

Jedná se o plyšového ležícího leoparda na baterie se zdrhovadlem na břiše. V břiše leoparda za zdrhovadlem je prostor pro uložení 3 ks tužkových baterií a reproduktoru pro akustické zvuky. Hračka není označena evropskou značkou shody CE, grafickou značkou pro varovné označení věkové skupiny dětí. Na hračce je přišitý štítek s uvedením země původu Čína.

U hračky hrozí vdechnutí či spolknutí měkkého výplňového materiálu (polyesteru), který je volně přístupný po rozepnutí zdrhovadla na spodní části hračky a lze jej lehce ukousnout či utrhnout. Dále je prostor pro uložení baterií přístupný bez použití nástroje, pouze pomocí zdrhovadla. Baterie jsou v otevřeném pouzdře vloženém do měkkého výplňového materiálu uvnitř těla hračky.

ČOI vydala zákaz prodeje a dále bude vydáno ochranné opatření, které spočívá v zákazu uvádění výrobku na trh, uložení povinnosti stažení výrobku z trhu a povinnosti účinným způsobem bezodkladně informovat o nebezpečí ohrožujícím oprávněný zájem osoby, které by mohly být vystaveny nebezpečí plynoucímu z výrobku.
Natahovací narozeninový dort – 3 druhy

Jedná se o imitace dortíků v barvě bílé a hnědé a cukrářského košíčku o průměru cca 5,8 cm v barvě béžové, které byly prodávány bez obalu. Výrobky jsou opatřeny natahovacím mechanismem a pohybují se na dvou zespodu umístěných kolečkách. Béžový košík je ozdoben malinami a borůvkami. Jahody, mandarinky a plátek kiwi jsou umístěny na bílém dortíku, spolu s imitací svíčky a tabulkou s nápisem „Happy Birthday“. Jahody a borůvky jsou na dortíku hnědém, spolu s imitací svíčky a tabulkou s nápisem „Happy Birthday“. Součástí výrobků byly příbalové letáčky, připevněné k natáčecí hřídelce provázkem. Ovoce, jež je snadno zaměnitelné vzhledem, tvarem a barvou se skutečnou potravinou, lze lehce oddělit. Nebezpečí tak hrozí zejména dětem, které si při hraní mohou splést tento výrobek s potravinou, drobné části oddělit, spolknout či je vdechnout a dokonce se jimi udusit.

„Doporučujeme spotřebitelům, aby výrobek reklamovali,“ uvedla RNDr. Jana Příhodová, ústřední ředitelka České obchodní inspekce.

Zdroj:ČOI