Koupi nového vozu odkládali kvůli krizi, nechtěli se zadlužovat.

Teď ale nové auto potřebují. To staré je rozbité a oprava by byla příliš drahá. A jak z této situace ven? Koupit ojetinu v autobazaru. Podle expertů je toto jeden z důvodů, proč se trhu s ojetými vozy daří lépe než v minulých měsících. V bazarech se prodává o dvě třetiny více vozů než v lednu a o deset procent více než v loňském roce.

„Zájem o ojetiny šel oproti loňskému roku nahoru. Ceny ne, ale zvýšení poptávky jsme zaznamenali, máme nyní odbyt zhruba takový, jako před vypuknutím krize,“ uvedl Otakar Jakubčík z bazaru Auto Duo v Pardubicích.

Nejvíce tu jdou na odbyt ze škodováckého koncernu. Tedy značky Škoda, Audi, Volkswagen, výjimkou jsou pouze vozy Seat, o které řidiči moc nestojí. „Vůbec nejvíc na dračku jdou novější Škody Octavia, s datem výroby po roce 2001. Dají se prodat až za 140 tisíc,“ dodal Jakubčík.
„Ale oproti loňskému jaru jsou nyní obchody stále nižší. Nejčastěji prodáváme auta s cenou do sta tisíc korun, tedy především Škodu Fabia 1,2. O ojetiny s cenou nad 200 tisíc korun je zájem podstatně menší,“ kontruje Vratislav Ron z jičínského autobazaru Davo Plus.
Naopak ale podle sítě AAA Auto lidé začali opět kupovat dražší vozy. V jejích prodejnách stoupl zájem především o vozy VW Passat, Ford Mondeo, Peugeot 407. Větší zájem je i o luxusní vozy typu Audi Q7 či BMW X5. Lidé se dokonce začali vracet i k automobilům s dieselovými motory, které v minulých letech upadly do nemilosti kvůli dražší naftě.

Ceny ojetých automobilů v Česku už jsou zcela srovnatelné s těmi v zahraničí. Může za to krize, která donutila bazary zlevnit, a silná koruna.
Podle dovozců se ale auto ze zahraničí stejně vyplatí. Proč? Především proto, že mají mnohonásobně větší výběr vozů. Zároveň jsou ojetiny obecně v lepším stavu.

Čeští prodejci jsou navíc známí jako notoričtí stáčeči tachometrů. Pro ty, kteří nechtějí při nákupu ojetiny naletět, zpracovalo Sdružení na ochranu vlastníků ojetých automobilů SOVA příručku, která je dostupná na adrese www.sdruzeni-sova.cz.

Z té třeba vyplývá, že zhruba čtyřicet procent prodávaných automobilů má stočené tachometry.

Zpravodajové Deníku