Důležité je vybrat správný tábor. Promluvte si se svým potomkem, kam by chtěl jet. Určitě je důležité vědět i to, s kým děti budou trávit čas. Většina rodičů asi volí tábor, kde někoho z vedoucích zná nebo má dobré reference od předešlých účastníků a jiných rodičů.

Spaní ve stanech, umývání v řece, večerní táboráky, vaření v přírodě, často bez elektřiny nebo signálu na mobilu. To je ta správná romantika. Turistický oddíl Zálesáci ze Svitav pořádá dva stanové tábory. „Rodiče ještě mohou přihlásit děti na tábory. Zbývá několik volných míst,“ řekl Pavel Dědič. Tábor Damašek je určený pro děti od sedmi do patnácti let a bude mít základnu nedaleko Pusté Rybné. Členy oddílu přijde na 2800 korun, ostatní na 3100 korun. Letní táborová školička ve Svratouchu je určená dětem od šesti do jedenácti let. Rodiče za svého potomka zaplatí 1900 korun. Volné místo je také na táboře, který pořádá dům dětí v Litomyšli ve Sloupu u Moravského krasu na přelomu července a srpna. Futurama – Dobrodružná cesta vesmírem přijde na tři a půl tisíce korun.

Některé dítě by však raději tábor strávilo v chatce nebo ubytovně. Právě v dřevěných chatkách, popřípadě v hlavní budově, budou ubytované děti na táboře Aku – Aku tajemství Velikonočního ostrova, který je připraven na začátek července v Řadově u Brandýsa nad Orlicí. Tábor stojí tři a půl tisíce korun. Také tady je podle Evy Pecháčkové z domu dětí v Litomyšli ještě několik volných míst.

Další možností jsou příměstské tábory. Děti spí doma a na tábor pouze každý den docházejí. Například dům dětí v Poličce pořádá hned tři takové tábory. „Volné místo už je pouze na jednom z nich, a to od 18. do 22. července,“ sdělila Zdeňka Švecová z poličského domu. Tábor stojí jedenáct set korun. Děti z prvních až třetích tříd mohou trávit čas v Mozaice od osmi hodin do půl páté. Podobný je „Jazykový tábor s angličtinou“, který organizuje dům dětí v Litomyšli. Ten je určený pro žáky čtvrtých a pátých tříd. Koná se na konci července. „Děti budou hrát hry, soutěžit, zpívat, zábavnou formou konverzovat v angličtině a vnímat prostě angličtinu všemi smysly,“ vysvětlila Eva Pecháčková. Za tento tábor rodiče zaplatí 1500 korun.

Možností, kde budou trávit vaši potomci alespoň část prázdnin, je mnoho. Důležité je, aby se jim tam líbilo, užili si to, vyřádili se, něco se třeba také naučili a měli na co vzpomínat.