Nové sjezdové lyže bez vázání se dají ve Svitavách koupit už za sedm set korun. Z bazaru vyjdou ještě levněji. Carvingové lyže s vázáním známé značky tak pořídíte za necelou pětisetkorunu. Vybavení pro dospělé však vychází levněji než pro děti. Jestliže nechcete svou ratolest učit na prkýnkách z půdy, za kvalitní značkové, ač jeté lyže, si budete muset o pár stokorun připlatit. „Lyže pro děti nabízím v cenách okolo tří set korun. Přezkáče rodiče pořídí zhruba za dvě stě až tisíc korun. Na dvě stovky přijde i bunda nebo kombinéza,“ uvedla Zdena Hánová, majitelka bazaru v Litomyšli. Obyčejné lyže pro nejmenší děti nabízí i za dvě stě korun. „V současné době lidé nosí ty věci, ze kterých už děti odrostly a shání větší, aby měly na letošní zimu,“ dodala Zdena Hánová.

Rodiče rovněž shání lyžařské vybavení na burzách. Ty pořádají třeba mateřská centra. „Je to každoroční tradice. Pravidelně před začátkem sezony, v říjnu, rodiče donesou věci, ze kterých jejich děti již vyrostly,“ řekla Monika Čuhelová, vedoucí svitavského rodinného centra. Podle ní se dají nákupem na takové burze ušetřit velké peníze.

Pak už nezbývá než vyrazit na svah. Zatímco v nejbližším velkém lyžařském středisku Orlických hor, v Čenkovicích, stojí denní skipas v hlavní sezoně čtyři sta korun, respektive tři sta dvacet korun pro dítě, ježdění na malých svazích vyjde levněji. Rodiny s dětmi zde mají výhodu. Dva dospělí s jedním potomkem zaplatí 1210 korun, se dvěma 1300 korun. Rodinné slevy na malých sjezdovkách nejsou, ale děti i tak zde lyžují levněji. Za sto korun dospělý poličskou sjezdovku, která zahájila provoz v sobotu, sjede dvanáctkrát. Dítě za devět jízd zaplatí polovinu. Do Bystrého se zase vyplatí jet ve všední den. Za dvě stě korun zde budete moci lyžovat celé odpoledne. Děti na bodovou jízdenku za stovku vyveze vlek čtrnáctkrát.V Radiměři sice jízdné podražilo, ale i tak za dvacet jízd zde lyžař zaplatí sto šedesát korun. Za deset jízd dáte sto korun také v Olešnici na Moravě.

Lidé hledají levné a výhodné příležitosti k nákupu také na internetu. Využívají k tomu speciální portály. Zeptali jsme se mluvčí jednoho z nejvýznamnějších Lenky Hanušové

Zaznamenáváte zájem o koupi tohoto zboží v těchto dnech?

Zájem kupujících o vybavení pro zimní sporty je v porovnání s loňským rokem vyšší o třetinu. Nejvíce se nakupují sjezdové lyže, dále snowboardy a běžecké lyže, s mrazivým počasím stoupá také zájem o brusle. Nakupující na našem portálu naleznou kompletní výbavu na svah i do běžecké stopy. Pořizují u nás také sportovní oblečení, helmy a brýle. Oblíbené jsou značkové bundy, lyžařské kalhoty a nezbytné doplňky (rukavice, čepice, šály).

V současnosti si lidé oblíbili nákupy za pevné ceny, sportovní vybavení se nakupuje v porovnání s aukcemi dvojnásobně více ve formátu Kup teď. Lidé si vyberou zboží za pevnou cenu, rovnou jej zaplatí a zhruba do čtyř dnů jej dostanou poštou. Nemusejí a nechtějí čekat až na konec aukce a navíc mají jistotu výhodnější fixní ceny zboží. Ve více než polovině případů lidé nakupují sportovní výbavu jako nové zboží, se zárukou, od profesionálních obchodníků. Toto zboží má 2letou záruční lhůtu a už nyní někteří prodejci nabízejí své zboží s 50 procentními slevami.

Kolik nabídek tohoto zboží zhruba na vašem portálu lidé denně zveřejní?

V kategorii sportovního vybavení pro zimní sporty mohou nakupující aktuálně vybírat z více než deset tisíců nabídek.Kategorie Lyže je nejpočetnější kategorií, obsahuje přes 6000 položek. Mezi sjezdovými lyžemi jsou v nabídce nové značkové lyže již od 1690 korun, běžecké lyže začínají už na 649 korun za nové značkové lyže.

V kategorii vybavení na lyže se dají koupit značkové lyžařské/snowboardové brýle již od 285 korun, jejich ceny na ostatních e-shopech se pohybují kolem 350 korun. Lyžařské helmy začínají na 389 korun a kupující mohou vybírat z různých velikostí, druhů i barev.

Dlouhodobě nejoblíbenějším zbožím je oblečení. Lyžařské oblečení není výjimkou. Dámská lyžařská bunda za 490 korun ( původní cena 1790 korun), pánská lyžařská bunda za 550 korun ( původní cena 1990 korun). Značkové dámské lyžáky koupíte za 1599 korun. Až jejich maloobchodní cena je 3999 korun. Pánské lyžáky se speciálními prvky pořídíte za 2650 korun, i když jejich maloobchodní cena je 6799 korun.

SYLVA HORÁKOVÁ, IVETA NÁDVORNÍKOVÁ