Zaměstnanci textilní firmy ve vesnici u Svitav nedostali dosud výplatu za únor a březen. Jedná se asi o stovku pracovníků. Celková částka činí zhruba dva a půl milionu korun. Jenže společnost Vitka Textiles nedluží jen svým lidem, ale zřejmě také několika organizacím a institucím, mezi nimiž je údajně Všeobecná zdravotní pojišťovna a Okresní správa sociálního zabepečení ve Svitavách. Soud v Praze zahájil s podnikem insolvenční řízení.

Problémy ve firmě jsou podle zaměstnanců dlouhodobé. Z insolvenčního rejstříku, který je volně přístupný, vyplývá, že jenom na mzdách dluží vedení Vitky asi dva a půl milionu korun. A lidé zřejmě nedostanou plat ani za duben. „Je mi osmapadesát let a ve Vitce pracuji od školy. Zbývají mi čtyři roky do penze, proto chci v podniku zůstat. Nové zaměstnání bych sháněl velmi obtížně,“ říká Zdeněk Bárta. Podle rejstříku Vitka Textiles dluží zhruba čtyři miliony korun rovněž Okresní správě sociálního zabezpečení ve Svitavách a dva miliony zdravotní pojišťovně. „Musíme dle zákona zachovávat v této věci mlčenlivost, takže informace nemohu komentovat,“ uvedl tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Informace nechce poskytnout ani česká správa sociálního zabezpečení. „Nelze sdělit podrobnosti. Došlo by k porušení povinnosti zachovávat mlčenlivost. Nejedná se totiž o subjekt, vůči kterému by byla prolomena,“ sdělila pracovnice správy sociálního zabezpečení Alena Fraňková.

Vedení Vitka Textiles odmítá problémy komentovat. „K záležitosti nebudeme podávát žádné vyjádření,“ uvedla sekretářka ředitele Františka Olberta a položila telefon. V insolvenčním návrhu, který je k dispozici na webových stránkách justice.cz, ředitel podniku potvrzuje, že je dlužníkem. Navrhuje uplatnění ochranného období pro reorganizaci společnosti a získání případného investora.

Textilní podnik v Brněnci se potýká s problémy už delší dobu. Před pěti lety závod skončil v konkurzu. Na potíže si stěžovali zaměstnanci také vloni. (ik, syh, zr)