Adventní Obchůdky s Albertem letos otevřely již pojedenácté. Takzvaně za pultem se v nich vystřídaly stovky dětí z celkem 55 dětských domovů a dalších organizací z celé republiky.

Dětmi vyrobené dekorace přitom nebyly k mání jen v padesátce prodejen po celém Česku, ale také v jednoduchém e-shopu Nadačního fondu Albert, který projekt organizuje. Cílem Obchůdků je naučit děti samostatnosti, nakládání s penězi a dalším dovednostem, které jim mají ulehčit budoucí vstup do dospělého života.

„Děti se učí komunikaci v týmu s vrstevníky, ale také s dospělými. Součástí Obchůdků je školení zaměřené na to, jak jednat se zákazníky. Z osobní zkušenosti můžeme říct, že děti jsou rok od roku v jejich adventním podnikání lepší,“ chválí Kristýna Bernatová z Nadačního fondu Albert a dodává: „Moc nás těší i přístup zaměstnanců obchodů Albert, kteří malé dočasné kolegy s velkým nadšením podporují. Mezi zúčastněnými organizacemi a prodejnami navíc často vznikají zajímavé spolupráce, ať už formou individuální pomoci nebo třeba v rámci potravinových sbírek.“

Na výlety i jako kapesné

Jako každý rok připadne veškerý výtěžek z prodeje v Obchůdcích přímo organizacím, které s penězi naloží dle vlastního uvážení. Celkově letos vynesly dětem rekordních 690 tisíc korun, což je o celých 100 tisíc korun více než před rokem. Organizace je nejčastěji využívají na volnočasové aktivity, jako jsou výlety či aktuální lyžařské kurzy.

„Obchůdků s Albertem se účastníme každoročně a děti výroba dárků i jejich prodej moc baví. Osvojí si nové výtvarné techniky a rozvíjejí svoji kreativitu, stejně tak se učí samostatnosti a odpovědnosti. Samozřejmě se také těší, jak si vydělané peníze užijí. Část z nich jim zůstane jako kapesné a za zbytek pojedeme na výlet,“ popisuje Nikola Vodvárková, vychovatelka z Dětského domova Nová Ves u Chotěboře.

„Jménem dětí i našeho domova mockrát děkuji Nadačnímu fondu Albert a také všem zákazníkům, kteří si od nás nějaký výrobek zakoupili a podpořili nás,“ uzavírá.