Hlavním důvodem podle odborníků je, že ustupuje krize a s nástupem jara se vracejí sezonní práce ve stavebnictví a zemědělství.

Prudký pokles

Míra nezaměstnanosti v okrese klesla během dubna o téměř jeden a půl procenta. Situace se výrazně lepší. Region se dostává do stavu, který statisticky zaznamenával před dvěma lety. Ke konci měsíce dosáhla 11,14 procenta. V evidenci úřadu práce je 5959 lidí. Míra nezaměstnanosti je také o 0,6 procentního bodu menší, než byla před rokem. V dubnu loňského roku se ucházelo o práci 6498 lidí. „Důvodem snížení je kombinace více věcí. Náznak odeznívání krize, nástup sezonních prací a studenti jsou ještě ve škole,“ sdělil ředitel svitavského úřadu práce Jan Tesař. Až vyjdou studenti a učni ze škol, přihlásí se na úřady práce a nezaměstnanost se pravděpodobně opět zvýší.

Příznivá situace se ale neodráží na počtu volných míst. V okrese jich je necelých čtyři sta. To číslo je ale pořád malé. O jaké obory je na Svitavsku největší poptávka, je podle ředitele úřadu práce složité říct. Mnohé podniky totiž nedodržují povinnost nahlásit volná místa. Tak se řada nabídek na úřad ani nedostane, protože podniky si hledají zaměstnance samy.

Nejnižší nezaměstnanost je tradičně na Poličsku a Litomyšlsku. Nejvyšší nezaměstnanost je naopak na Moravskotřebovsku a Jevíčsku. To už je dlouhodobý stav. „Je to dané všemi vlivy, které jsou pořád stejné. Ať už je to nízká průmyslová rozvinutost. A také určitá mentalita lidí, kteří nízko placenou práci nevezmou ve větší míře jako třeba na Poličsku,“ sdělil ředitel úřadu práce.

Moravskotřebovsko

Na Moravskotřebovsku činí míra nezaměstnanosti 14,65 procenta. Ale i tady poklesla. V únoru dosahovala 18,1 procent. „Mám pevnou víru, že dojde ke zlepšení. Předpokládám, že nezaměstnanost bude postupně klesat a dostaneme se na jednociferné číslo,“ řekl starosta Moravské Třebové Miloš Izák. Městu by určitě pomohl vstup nové silné firmy. „Usilovně pracujeme a hledáme vhodná místa pro nové firmy,“ dodal Izák.

A co dál…

V květnu by měl pokles nezaměstnanosti pokračovat. „Nebude ale tak prudký jako v předešlém měsíci,“ dodává ředitel Jan Tesař.

(dol, ap)

Obce okresu s nejvyšší/nejnižší nezaměstnaností

Nejvyšší:

Vrážné 31,82 %
Rudná 31,71 %
Malíkov 26,79 %
Radkov 26,56 %

Nejnižší:
Příluka 1,27 %
Chotěnov 1,72 %
Sedliště 4,07 %
Vlčkov 4,76 %