„Všude říkají, že je málo brambor a že budou drahé. Nejvíce vaříme právě z nich.  Pořád se jen zvyšují ceny, kde na to všechno máme brát?" postěžovala si Martina Kocourková ze Svitav. Zemědělci mají pozitivnější zprávy. Ceny se zatím drží.

Méně, ale kvalitní

Zprávy, že se urodilo žalostně málo brambor, pěstitelé na Svitavsku nepotvrdili. „Úroda byla nižší než vloni,  ale s jejich kvalitou jsme spokojení," sdělil Jindřich Jílek, předseda Agro družstva v Sebranicích. Podle něho není důvod, aby rostla jejich cena.  „Brambory budeme expedovat za běžnou cenu, za kterou jsme je prodávali vloni," poznamenal Jindřich Jílek.

Ve srovnání s minulým rokem sklidili zemědělci ve svitavském okrese o pětinu méně brambor. „Důvodem je o deset procent menší pěstební plocha i hektarový výnos, který meziročně klesl o devět procent na dvacet šest tun," informoval ředitel svitavské agrární komory Josef Gracias. V současné době se na Svitavsku brambory pěstují jen na zhruba třech stech hektarech. Sebranický předseda odhaduje, že za posledních dvacet let se snížil počet pěstitelů brambor na polovinu. Ti, kteří jim zůstali věrní, se na ně specializují. Pro sebranický podnik jsou perspektivní plodinou. „Počítáme s rozšířením ploch pro jejich pěstování," uvedl Jindřich Jílek.

Snížení výnosu ovlivnilo letošní sucho. „Kde bylo vlhčeji, bylo brambor dostatek. Tam, kde pěstují brambory v písčitých půdách, měli výnosy nižší," upřesnil soukromý zemědělec Jiří Lněnička. Sám letos nasadil brambor více než vloni, sklizeň byla podobná té loňské. Podle něho byly výnosy na Svitavsku pěkné.

Zemědělci dostávají za kilogram brambor tři až čtyři koruny. Výrobní náklady se pohybují kolem pěti korun. „Vzhledem ke snižující se soběstačnosti ve výrobě brambor, ale i ostatních zemědělských produktů, se velice obávám skokového nárůstu cen českých produktů," konstatoval Josef Gracias.

Podle zemědělců jsou v současné době brambory levné. Záleží ale na prodejcích. „Doporučoval bych lidem, kteří ještě brambory nemají, aby je koupili teď, dokud je seženou za dobrou cenu. Myslím si, že k jaru půjde jejich cena nahoru,"  poradil Jiří Lněnička. Souhlasí také Jindřich Jílek.  „Brambory jsou komodita, u kterých cena kolísá podle poptávky," dodal.