Opět do statistik promluvili sezonní dělníci. Ti v tuto dobu rozšiřují řady lidí bez práce.

K poslednímu listopadovému dni dosáhla míra nezaměstnanosti ve svitavském okrese 10,91 procenta. „V současné době evidujeme 474 volných pracovních míst,“ informoval ředitel svitavského úřadu práce Jan Tesař. Oproti předcházejícímu měsíci, tedy říjnu, se nezaměstnanost zvýšila o 0,3 procentního bodu. V porovnání s loňským listopadem statistika zaznamenala pokles zcela nepatrný, pouze o 0,08 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost je opět tradičně na Moravskotřebovsku, a to 14,83 procent. Nejméně lidí bez práce je na Poličsku. Tam nezaměstnanost dosáhla 7, 56 procenta.

Jan Tesař však odhaduje, že koncem prosince se počet uchazečů o zaměstnání mírně zvýší. Ředitel úřadu práce očekává, že se posledního prosince do evidence nahlásí více lidí než v uplynulých letech. Především proto, že od ledna dochází ke změně zákona o zaměstnanosti. Ten počítá se dvěma novinkami. Lidé, kteří se přijdou zaevidovat na úřad práce po prvním lednu a své předchozí zaměstnání ukončí dohodou, nebo podají výpověď sami, musí počítat s nižší podporou. Ta bude jen ve výši 45 procent platu. Od ledna také nebudou uchazeči o zaměstnání moci vykonávat brigádu nebo nekolidující zaměstnání a souběžně pobírat podporu v nezaměstnanosti. Každou takovou práci budou muset nahlásit. Doposud si lidé mohli k dávce přivydělat do čtyř tisíc korun měsíčně.

O podporu nepřijdou

„Neznamená to, že by lidé o podporu přišli. Dostanou ji později. O dobu, kdy pracovali, se jim podpora prodlouží,“ vysvětlil Jan Tesař. Odborníci se domnívají, že právě proto se lidé budou hlásit do evidence úřadu práce do posledního prosince.
„Z toho důvodu budou zprostředkovatelky úřadu práce i na Silvestra lidem k dispozici po celou pracovní dobu,“ sdělil Jan Tesař. Otevřeno tak bude jako každý pátek, tedy do 13 hodin.

Nezaměstnanost

Míra nezaměstnanosti ve svitavském okrese za listopad 10,91%
Nejvyšší nezaměstnanost na Moravskotřebovsku 14,83%
Poličsko s nejnižší mírou nezaměstnanosti 7,56%
Předpoklad míry nezaměstnanosti ke konci roku cca 12%