Česká pobočka v Litomyšli byla původně založena jako společnost Story Design zabývající se vybavením prodejen a od roku 2015 je součástí společnosti umdasch The Store Makers, jedné z předních evropských společností v oblasti zařizování prodejen. Touto akvizicí před přibližně osmi lety se firma vyrábějící komponenty ze dřeva, kovu a plastu etablovala jako silný partner pro mezinárodní zákazníky se standardizovanými a multiplikačními koncepty prodejen. Firma umdasch The Store Makers získala převzetím také možnost posílit vlastní výrobu ve střední Evropě, která se nyní dále rozvíjí rozšiřováním výrobních kapacit.

Celkem se stávající výrobní plocha v Litomyšli do konce roku 2024 zvětší o zhruba 5000 metrů čtverečních. Díky novým budovám se má výroba dřevěných komponentů a sestav v areálu ztrojnásobit.Rozšířením závodu vznikne přibližně 50 nových pracovních míst.Slavnostní zahajovací ceremoniál proběhl za přítomnosti zástupců rodiny majitelů, představenstva Umdasch Group AG a vedení společnosti umdasch The Store Makers.Zdroj: umdasch

Uvedení do provozu je plánováno už na začátek roku 2025. Zvýšením stupně automatizace výroby je tato investice důležitým krokem k digitalizaci, která je klíčovým tématem celé společnosti. „Nově vzniklé prostory rozšíří výrobní kapacity zejména díky zvýšení úrovně automatizace různých zařízení. Za tímto účelem se pořizují nové moderní stroje, jako je robotická pila a plně automatizovaná buňka na opracování hran,“ popisuje investici generální ředitel litomyšlského závodu Tomáš Nadrchal. Investice pro něj představuje významné opatření pro rozvoj společnosti: „Tento krok vytváří velký potenciál pro další růst.“

Kromě výrobních jednotek vznikne rozšířením také prostor pro expediční sklad. Na ploše dalších 600 metrů čtverečních, doplněné o další podlaží, vzniknou navíc nová sociální zařízení pro zaměstnance. Stávající výroba nebude přibližně jeden rok trvajícími stavebními pracemi dotčena, protože ke sloučení starých a nových prostor dojde až po plánovaném dokončení na začátku roku 2025.

Udržitelné investice na cestě k nulové zátěži

V rámci strategie udržitelného rozvoje společnosti se také realizuje mnoho opatření, aby byl splněn cíl celé skupiny Umdasch dosáhnout do roku 2040 nulové produkce skleníkových plynů. Například prvním krokem při rozšiřování výrobních hal v Litomyšli bude vybavení celé novostavby solárním systémem.

Významně se v této lokalitě také rozšíří rozmanitost vegetace. Kromě stromů a keřů bude areál společnosti osázen přibližně 10 000 rostlinami a stane se tak významným biotopem pro včely a další hmyz. Na nových budovách budou rovněž instalovány vertikální zelené plochy a popínavé rostliny, které budou mít dodatečný ochlazující účinek. V zájmu co nejnižšího zatížení půdy se počítá s tím, že další parkovací místa pro zaměstnance budou osázena stromy a další zelení.

Rozšíření areálu bude díky větší vlastní výrobě znamenat také vyšší flexibilitu vůči zákazníkům. Ladislav Lána, obchodní ředitel závodu v Litomyšli, se na realizaci tohoto významného projektu těší, protože „u velkých celoevropských projektů, kde někdy po etapách nově vybavujeme i více než tisíc prodejen, budeme v budoucnu schopni výrazně optimalizovat dodací lhůty, a tím tak i našim zákazníkům nabídnout rozhodující výhodu“.

Setkání zástupců Umdasch se zaměstnanci.
STORY DESIGN koupili Rakušané, vzniknou nová pracovní místa

Z hlediska počtu zaměstnanců je česká pobočka s 230 zaměstnanci druhou největší pobočkou společnosti umdasch The Store Makers. Očekává se, že tímto rozšířením vznikne přibližně 50 nových pracovních míst.

Slavnostní zahajovací ceremoniál proběhl za přítomnosti zástupců rodiny majitelů, představenstva Umdasch Group AG a vedení společnosti umdasch The Store Makers. Silvio Kirchmair, generální ředitel společnosti umdasch The Store Makers, považuje rozšíření závodu za důležitý krok: „Zvýšení našich výrobních kapacit v srdci Evropy nám umožní vyrábět v blízkosti zákazníka. Tímto způsobem dosahujeme velmi krátkých dodacích lhůt, a můžeme tak jednat velmi pružně. Jsme přesvědčeni, že i díky této investici budeme moci našim zákazníkům nabídnout významnou přidanou hodnotu, kterou hodláme využít k dalšímu posílení naší pozice jednoho z předních dodavatelů vybavení obchodních prostor na evropském trhu.“