Připsaly si 42,2 miliardy korun a dosáhly pátý nejvyšší objem tržeb v zemi. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad v Pardubicích.

Statistici sledují tržby podniků se stovkou a více zaměstnanců, kterých je v kraji 139. Firmy meziročně zeštíhlely zhruba o desetinu lidí a na konci března zaměstnávaly přibližně 40 500 osob. V současnosti se situace na trhu práce opět zlepšuje, zejména na Pardubicku, kde je hodně silných firem.

„Na původní čísla před hospodářskou krizí se nezaměstnanost však patrně nevrátí, protože firmy zaměstnávaly víc lidí, než ve skutečnosti potřebovaly,“ řekl před časem ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Podnikům se zlepšily tržby a zaměstnancům mzdy o necelých pět procent na 21 112 korun. Mezi ostatními kraji zaujímá Pardubický kraj výší průměrné mzdy jedenácté místo. Horší mzdy měli zaměstnanci ve Zlínském, Karlovarském a Oloumouckém kraji. Průměrná mzda se ale mnohdy zvýšila jen díky tomu, že z podniků odešli hůře placení zaměstnanci a zůstali ti s vyššími příjmy.