Pokles tržeb se projevil v celé republice kromě Prahy. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu v Pardubicích, který sleduje vývoj tržeb u 150 podniků se 100 a více zaměstnanci.

V kraji se i nadále projevovala hospodářská recese, která tlumila tržby průmyslových podniků už předloni, kdy klesly o necelých pět procent. Loni Pardubický kraj proti republikovému průměru zaznamenal procentně nižší pokles. Odborníci odhadují, že ani letos nedojde k významnému zlepšení, zvlášť, když je kraj hodně exportně zaměřený.

„Dokud firmy nebudou mít zakázky, tak nebudou výrazně navyšovat stavy. I když už třeba Amerika je z toho venku, Německo zatím přešlapuje. Jsme kraj, který hodně vyváží, až se zmátoří Německo nebo Francie, zlepší se to i u nás,“ řekl ředitel krajské hospodářské komory Roman Sodomka.

Firmy loni hodně propouštěly. Loni zaměstnávaly téměř 43 tisíc pracovníků, meziročně přes 15 procent méně. Podniky loni zaměstnancům platily v průměru 21 810 korun měsíčně. Průměrné mzdy meziročně vzrostly o 4,5 procenta, což však neznamená, že by podniky výrazně přidávaly. Spíš propouštěly řadové dělníky, kteří mají nejnižší výdělky. Statisticky tedy mzdy vzrostly, ale společnosti víc na mzdy nevydávaly, mzdové výdaje naopak snížily.