Pardubický kraj hodlá ve městě postavit obalovnu živičných směsí. Radní ani obyvatelé se záměrem nesouhlasí. Obávají se zhoršení podmínek životního prostředí.

Kraj chce v areálu Správy a údržby silnic vybudovat mobilní obalovnu živičných směsí. „Důvodem je vysoká cena materiálu od jiných dodavatelů. Stavbou své vlastní obalovny chtějí ušetřit,“ vysvětlil starosta Josef Ošťádal. Zastupitelé města ale vystoupili proti takové stavbě. Jedna obalovna se již nachází v nedalekém Borušově. Radní si nedovedou představit, že by měla stát ještě nedaleko od centra města. „Areál silnic se nachází na Nádražní ulici u vlakového nádraží a blízko městské části Udánky. Navíc vzdušnou čarou by byla obalovna jen asi sto padesát metrů od sportovního areálu. Máme strach z nepříjemného zápachu, který by obtěžoval návštěvníky areálu. Určitě by se projevil i na nižší návštěvnosti,“ sdělil Josef Ošťádal.

Radní uvažují i o dalších dopadech na život v Moravské Třebové. Vzhledem k tomu, že obalovnu chce Pardubický kraj postavit poměrně na kraji města, nákladní automobily s materiálem by projížděly jen kousek od centra a sídliště, kde žijí stovky lidí.

Radní z Moravské Třebové jsou připraveni s krajem jednat o dalších možnostech. Jak vše dopadne, bude zřejmé v nejbližších týdnech.

Iveta Nádvorníková, Viera Pavlasová