Práce načerno proto jen kvete. Vyplatí se totiž lidem většinou více než práce legální a za málo peněz. Současný stav přiblížil Jan Tesař, ředitel Úřadu práce ve Svitavách.

Jaká je čerstvá statistika nezaměstnanosti za prosinec?
V současné době je ještě dost brzy na podrobná čísla. Už ale víme, že k 31. prosinci 2009 je míra nezaměstnanosti 12,31 procent v okrese Svitavy. To je 6778 nezaměstnaných lidí. Zatím nejvíce jich bylo ke konci roku 2004. To byla nezaměstnanost ještě o několik setin procenta vyšší. Nyní na úřad přichází do evidence další nezaměstnaní. Již delší dobu předpovídáme, že míra nezaměstnanosti dosáhne k 31. lednu třinácti procent. Současná situace naznačuje, že to bude ještě více.

Kolik je aktuální počet volných míst? Jaké jsou nejčastěji nabízené pozice?
Číslo rapidně klesá. Před rokem a půl byla situace, kdy těchto míst bylo hodně přes tisíc. V současnosti jich je 196. Jde o místa, která se budou v evidenci držet stále. Jedná se o zaměstnance v provozech, kde je nevhodná pracovní doba nebo i finanční poradce. Dost jich tady už je a další firmy chtějí nabrat. Hlásit se tam ale nemá cenu, protože si nevyděláte. Tato místa jsou v nabídce umístěná dlouhodobě. Půl roku, rok a jsou tam stále. Jsou prakticky nepoužitelná na strukturu uchazečů, kterou máme v evidenci. V nabídce prací převažují neatraktivní a málo placené pozice, jako jsou třeba servírky s dlouhou pracovní dobou v nezdravém prostředí. Jde o těžko využitelné pozice.

Kde ve svitavském okrese je nejvyšší míra nezaměstnanosti?
Určitě na Moravskotřebovsku. Tam míra nezaměstnanosti dosahuje 17,38 procent. Špatně je na tom také Jevíčsko. Důvodem je složení průmyslu. Jde o trvalý stav. V okrese Svitavy se pohybuje mezi sedmi až třinácti procenty. Po staletí ti šikovnější, flexibilnější, mladší lidé mizí do aglomerací. Současný stav je samozřejmě výsledkem delšího vývoje.

Nabírají naopak někde ve firmách nové zaměstnance ve větším počtu?
Ve větším počtu na Svitavsku určitě ne.

Myslíte si, že platí, kdo chce, práci si najde?
Určitě ne. Maminka se třemi dětmi docela určitě nebude pracovat jako servírka v herně, která má non-stop provoz. Málokdo se střední školou bude dělat kopáče. Mnozí z nich tuto podřadnou práci vykonávat nebudou. Těch 196 míst jsou velmi málo placené pozice. Někteří z nezaměstnaných, než by přijali takové místo, využijí raději nedokonalostí legislativy a daří se jim pracovat různě načerno. Z těchto skoro sedmi tisíc nezaměstnaných lidí jich jistě část pracuje načerno. Ale není to záviděníhodná situace. Taková práce je mnohdy tvrdá a také málo placená.

Zuzana Vaňková

Vývoj nezaměstnanosti v letech 2007 - 2009. Úřad práce Svitavy.