„Vůbec by nebylo špatné, kdyby vznikla někde poblíž náměstí stálá tržnice. Prodejci by nemuseli stánky sestavovat. Jen by přijeli a hned by prodávali. V jiných městech to tak funguje,“ uvedl Josef Hloušek ze Svitav. A právě takový celkem praktický záměr se rodí v hlavách svitavských radních. „Máme plány do budoucna. Chceme se zaměřit na neupravené plochy,“ vysvětlil starosta Svitav David Šimek.

Městská tržnice

Při zpracování dokumentace na úpravy prostranství se nabídlo vhodné místo pro tržiště za budovou správy sociálního zabezpečení. „Tam bychom mohli zbudovat městskou tržnici,“ potvrdil starosta. Prostoru by úpravy jen prospěly. Městu by také odpadla starost každý týden stánky stavět a zase je uklízet. Navíc by zde mohly vzniknout rovněž nové parkovací plochy, a to nejen pro osobní auta, ale i pro turistické autobusy.  

Budou dotace?

Náměstí Míru prošlo rekonstrukcí v devadesátých letech, před časem také Wolkerova alej.  Radní pamatují rovněž na dokončení úprav u Ottendorferovy knihovny i zkulturnění náměstí pod kostelem Navštívení Panny Marie. Vše ale záleží na penězích. Radní vyčkávají, jestli se objeví vhodný dotační program, aby požádali o finanční injekci.  

Letos po „zmrzlých mužích“ začnou farmářské trhy tedy ještě určitě na náměstí. V nabídce bude podle starosty kromě jiného také sadba. Čerstvé produkty z mléka, masa, květiny, zeleninu a další zboží zde budou prodejci nabízet až do poloviny září.