Novotou zářící bazény a jiskřivá voda na koupališti ve Svitavách návštěvníky nepřitahují. Jezdí se koupat jinam.

Třeba na koupaliště ve Svitavách, největším městě okresu, moc lidí pravidelně nemíří. Provozovatel areálu nabízí skluzavku, velký bazén pro plavce, dětský pro neplavce a možnost občerstvení v bufetu. Návštěvníků tu ale bývá poskrovnu. Ve středu v pravé poledne stálo na parkovišti před koupalištěm zhruba třináct aut, u plotu majitelé uzamkli necelou desítku kol. Lidé ze Svitavska míří velmi často totiž do aquaparku v Moravské Třebové. Neváhají absolvovat ani cestu třeba až do Ústí nad Orlicí. Proč?

Podle odpovědí několika dotázaných je trnem v oku občerstvení.

„To vás spíše dorazí, než občerství. Nabídka téměř žádná a to co tam mají, je předražené,“ řekla Jitka Malá. Sortiment bufetu na svitavském koupališti mnohé návštěvníky odradí.

Půl litru kofoly z pet lahve za dvacet pět korun, smažený sýr v bulce za padesát pět nebo s hranolkami za sedmdesát devět korun. Proto se lidé jezdí raději osvěžit do jiných měst.

„Voda je všude stejná. Ve Svitavách mi vadí občerstvení. Teplé pití, dva druhy brambůrků. V jiných městech poskytují kompletnější servis, můžete tam pobýt celé dny a normálně se najíst. Jezdím raději do Moravské Třebové nebo do Ústí nad Orlicí,“ postěžovala si Alice Jandlová.

Potvrdila to i Zuzana Havlíková: „Když si chcete dát kávu, nemají k ní ani tatranku. A kdyby snad náhodou chtěl někdo vinný střik, tak ho nemohou udělat. Nemají víno. Točí jen pivo.“

Vedoucí koupaliště Luboš Kocourek uznává, že jsou ceny v občerstvení vyšší. „Bufet na koupališti je v pronájmu. Nájemce si ceny a nabízený sortiment určuje sám,“ dodal Luboš Kocourek. Provozovatel s tím nic nenadělá.

Deset let stejná cena


Vedoucí občerstvení Renata Dvořáčková si nemyslí, že by půllitr kofoly z pet lahve za pětadvacet korun byl drahý, za tuto cenu ji prý prodává deset let. Nápoje jsou podle Dvořáčkové vždy i dostatečně vychlazené.

„Ráno jsem plnila lednici a vše je určitě ledové,“ podotkla Dvořáčková. Na otázku, zda nemá úzký sortiment nabízeného zboží, odpověděla: „Lidé si zde dávají pořád to stejné. Když jsme zkoušeli zavést nějakou novinku, stejně se to vrátilo k tomu, co máme pořád.“

Zákazník si údajně může objednat také vinný střik. Ale víno momentálně nemají, ale jindy to prý není problém. Také oplatek ke kávě si zde mohou labužníci dát.

„Zákazníci si mohou vybrat z více druhů, běžná je tatranka, horalka a podobné. Odpoledne dodavatel přiveze také ostatní cukrovinky,“ dodala včera vedoucí bufetu. Ta už tři týdny čeká na narážecí hlavu. Pak se snad návštěvníci dočkají i točené kofoly.

Pozitivní na svitavském koupališti je, že rodiče s dětmi do osmi let si mohou na oběd odejít, aniž by znovu platili. Při odchodu si vyzvednou v pokladně potvrzení, které při příchodu odevzdají. Ovšem návštěvníků bez malých dětí se tato možnost netýká.

CENOVÉ SROVNÁNÍ PROVEDENÉ NA KOUPALIŠTÍCH SVITAVSKÉHO OKRESU

AQUAPARK
Moravská Třebová

Kofola 0.5 l⋌25,00 Kč
pivo 0.5l⋌23,00 Kč
párek v rohlíku⋌15,00 Kč
hranolky ⋌20,00 Kč
nanuk⋌7,00 Kč
CELKEM⋌90,00

KOUPALIŠTĚ
Svitavy

Kofola 0.5 l⋌25,00 Kč
pivo 0.5l⋌24,00 Kč
párek v rohlíku⋌15,00 Kč
hranolky ⋌30,00 Kč
nanuk⋌16,00 Kč
CELKEM⋌110,00

NA PLOVÁRNĚ
Litomyšl

Kofola 0.5 l⋌20,00 Kč
pivo 0.5l⋌20,00 Kč
párek v rohlíku⋌18,00 Kč
hranolky ⋌28,00 Kč
nanuk⋌12,00 Kč
CELKEM⋌98,00

KOUPALIŠTĚ
Polička

Kofola 0.5 l⋌17,00 Kč
pivo 0.5l⋌15,00 Kč
párek v rohlíku⋌15,00 Kč
langoš⋌25,00 Kč
nanuk⋌15,00 Kč
CELKEM⋌87,00

KAM VYRAZIT ZA KOUPÁNÍM: PROVOZNÍ DOBY A NABÍDKA KOUPALIŠŤ NA SVITAVSKU

Litomyšl

provozní doba do 5. září:
denně 8 - 20 hodin
večerní koupání:
pondělí, středa, pátek 21 – 23 hodin
Vybavení:
bazén 25 m, bazén 50 m, tobogán, plážový volejbal

Svitavy

otevírací doba:
denně 9 - 20 hodin
V případě chladného počasí bude koupaliště zavřeno.
Vybavení:
velký bazén pro plavce 50 m, dětský bazén pro neplavce 25 m, skluzavka 16 m vlna, tobogán s délkou 93 m, dva kurty pro plážový volejbal

Moravská Třebová

provozní doba červenec, srpen:
denně 8– 21 hodin
Vybavení:
plavecký bazén se čtyřmi samostatnými plaveckými drahami, rekreační bazén s vodními atrakcemi (vodní hřib, chrliče a stěnové trysky, sedací lavice s celoplošnou vzduchovou masáží, dnový vzduchovač a houpací bazén), tobogán o délce 51 m a skluzavka o délce 29 m. Voda v bazénech je vyhřívaná tepelnými čerpadly.

Polička

provoz v červenci a srpnu:
denně 10 -19 hodin
Aktuální informace a změny o provozu budou zveřejněny na vývěsní tabuli na koupališti a před plaveckým bazénem.
Vybavení: přírodní koupaliště s vodní plochou 50 x 50 metrů, která je rozdělena na část pro plavce a neplavce, hloubka je od 0,5 m do 1,8 m, skluzavka, brouzdaliště pro děti, hřiště na plážový volejbal, stůl na ping-pong, drobné hrací prvky a houpačka pro děti, občerstvení, půjčovna lehátek a slunečníků.
Březová nad Svitavou
otevírací doba:
denně 11 – 19 hodin
Vybavení:
skluzavka v délce 4 m

Sebranice

provozní doba:
od července do konce srpna neomezeně
Vybavení:
Návštěvníkům je k dispozici velký bazén 50 x 20 m s hloubkou od 1,20 m do 1,90 m a skluzavkou, víceúčelové hřiště s umělým povrchem pro různé druhy sportu.
Koupání na vlastní nebezpečí.

Dolní Újezd

provozní doba:
denně 9 – 19 hodin (provozní doba se upravuje v závislosti na počasí)
Večerní koupání a aquaerobic příležitostně.
Vybavení:
dva bazény, brouzdaliště, skluzavka, plážový volejbal

Cerekvice nad Loučnou

provozní doba:
denně 10 - 18 hodin a dle počasí
Vybavení:
bazén 50 m , bazének pro děti a brouzdaliště
Hloubka 50 m bazénu je od půl metru do třech metrů). Na okraji stojí 3 m věž (jen na vlastní nebezpečí).
Pro dětské vyžití slouží dřevěný domek se skluzavkou a houpačkou, vedle jsou také dvě dřevěné houpačky.
Větší skupiny si mohou zajistit termín k návštěvě koupaliště v uzavřené společnosti.

Sledovaná přírodní koupaliště:

Svitavy, rybník Rosnička: malá průhlednost vody, řasy, bakterie, ojedinělé sinice, zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody, ke koupání není nevhodná
vodní nádrž Březina: Kvalita vody je podle hygieniků vhodná ke koupání.