„Automaty na mléko jsme začali provozovat ze dvou důvodů, kvůli nízkým výkupním cenám mléka a především abychom lidem ukázali, jak má vypadat a chutnat normální mléko. To, že má něco nápis mléko, totiž ještě neznamená, že to mléko skutečně je,“ říká Petr Staněk, hlava rodinné farmy ve Svatém Jiří, kterou tvoří on, manželka, syn, dcera, jeden zaměstnanec a stohlavé stádo krav. K nim se na začátku prosince přidaly dvě plechové krávy, jak Petr Staněk nazývá automaty na mléko. Provozují je v řeznictví u Morávků v Ústí nad Orlicí a v podnikové prodejně Choceňské mlékárny v Chocni.

Krabicové mléko? Špatná voda…

„Před pár dny jsem byl v Ústí v supermarketu a viděl jsem tam litr krabicového mléka za 8,90. Kdo o tom dělá, nemůže pochopit, jak litr mléka v krabici může stát ani ne devět korun, to nemá s mlékem nic společného, to je špatná voda ze špatné studny. Mléko je živé, takže jestliže uvádějí, že má trvanlivost šest měsíců, nemá to s mlékem nic společného, jen ten nápis. Jestli si někdo myslí, že když si koupí krabicové mléko, bude v něm vápník, bílkovina a podobně a udělá tak něco pro své zdraví, na to ať zapomene,“ vrací se k hlavní motivaci nemalé investice Petr Staněk. „Chceme, aby si lidé koupili krabicové mléko a čerstvé kravské neošetřené mléko a dokázali to sami porovnat a posoudit, co je pro ně dobré,“ dodává.

V případě čerstvého mléka si zákazník může být jistý, že je plné vitaminů, minerálů a dalších potřebných látek. Do automatů Staňkovi dodávají denně čerstvé mléko, večer se nadojí, zchladí a ráno dodá do automatů. A jestli ho před konzumací převářet? „Na té plechové krávě musí být, že má být konzumováno po převaření, ale my ho už sedmnáct let pijeme tak, jak je. Dodáváme ho do Choceňské mlékárny, několikrát měsíčně se berou vzorky, takže kvalita je zaručená,“ ujišťuje Petr Staněk.
Zájem o čerstvé mléko stoupá den ode dne. „Začínali jsme na třiceti litrech denně, dnes jsme na sto dvaceti,“ potvrzuje farmář, který by rád další dva automaty provozoval v Litomyšli a Vysokém Mýtě. To je však podmíněno získáním úvěru, automat přijde na 240 tisíc, a to podle Petra Staňka ten lacinější, který svému majiteli třeba nedává na mobil vědět, že dochází mléko.

Jejich cílem je faremní mlékárna

Rodina Staňkova hospodaří ve Svatém Jiří. Petr Staněk navázal na práci svých rodičů, kteří byli z obce vystěhováni v padesátých letech. Po sametové revoluci získal rodinný majetek zpět v restituci. Na „zelené louce“ s rodinou postavil nové hospodářství mimo obec. Staňkovi se věnují živočišné výrobě, pro potřeby stohlavého stáda pěstují vojtěšku, jetel a trávy. Už rok přemýšlejí o faremní mlékárně, manželka doma piluje výrobu sýrů. V současné době už chtějí začít pracovat na projektu. Práce na farmě zaměstnává celou rodinu, včetně dcery, jež studuje vysokou „zemědělku“ v Praze, a syna, který je na střední „zemědělce“ v Lanškrouně.