Ta připadá tradičně na druhou květnovou sobotu. Ve svém charitním terapeutickém obchodě Fimfárum od čtvrtku 14. května umožní provozovat jeden z obchůdků Fair Trade pojmenovaný NaZemi.

Návštěvníci tak ve Fimfáru, vedle svého tradičního sortimentu, tvořeného rozmanitými novými i použitými věcmi a výrobky klientů poličské charity a jiných organizací, najdou v koutku NaZemi výrobky z rozvojových zemí potravinového i řemeslného charakteru. „Nám v poličské charitě není lhostejný nelehký život lidí v rozvojových zemích. Proto jsme rádi, že jim můžeme pomoci třeba i prostřednictvím spolupráce se společností Fair Trade. Nový obchod NaZemi ve Fimfáru se tak stává prodejním místem a získává hned dvě nej. Je nejmladším prodejním místem a také místem s nejdelší otevírací dobou. Fimfárum je totiž otevřeno každý všední den od osmi do šestnácti hodin,“ sdělila Štěpánka Dvořáková, ředitelka Oblastní charity v Poličce.

Inspirace z ciziny

Fair Trade obchůdky NaZemi jsou obdobou německých Weltläden, britských Worldshops nebo italských Bottega del mondo. Spravedlivý obchod – Fair Trade je obchodní partnerství, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí. Tuto myšlenku se společnost snaží naplňovat především poskytováním „férových“ obchodních podmínek pro zapojené výrobce, důrazem na dodržování základních norem pracovního práva a ochrany životního prostředí a zvyšováním informovanosti spotřebitelů o situaci malých zemědělců a řemeslníků v rozvojových zemích. Touto celosvětovou činností podporují lidi z rozvojových zemí a dávají jim šanci vymanit se vlastními silami z chudoby a žít důstojný život. Fair Trade však není v Poličce úplnou novinkou. Již dříve si lidé mohli takové zboží zakoupit při různých festivalech.

(šp, syh)