Radko Martínek a Lubomír Franc na pardubickém hejtmanství potvrdili, že chtějí společně představovat území bývalých Východních Čech. Propagaci, veletržní aktivity i inspirativní programy pro turisty budou koordinovat členové mezikrajské koordinační skupiny pro cestovní ruch.

„Naše strategie je jednoznačná, soustředit síly. Turista zná Východní Čechy a na této značce se dá dobře stavět vzájemná spolupráce, což potvrzují zkušenosti z Moravy, kde se také kraje spojily do většího celku,“ ukazuje hejtman Radko Martínek na příkladu moravských regionů, jak jednotný postup posílil jejich možnosti.

„Uvítal bych, kdyby se podařilo obnovit zavedenou značku Východní Čechy,“ naznačil hejtman Martínek, jaké úkoly stojí před pracovní skupinou, která bude připravovat konkrétní projekty přesahující svým charakterem krajské hranice.

„Jedná se zejména o turistickou infrastrukturu a sezónní dopravu, s níž máme v Královéhradeckém kraji dobré zkušenosti. V létě podporujeme cyklobusy a v zimě skibusy,“ konkretizoval náměstek královéhradeckého hejtmana Helmut Dohnalem jeden z bodů memoranda o spolupráci. Vedení obou krajů věří, že společným postupem dosáhnou významnějších efektů, zkvalitnění služeb, ale také že ovlivní rozsah i strukturu návštěvnosti.

Radní Miroslav Stejskal zodpovědný za cestovní ruch Pardubického kraje je přesvědčený, že tento krok podstatně rozšíří výběr turisticky atraktivních míst a přispěje ke vzniku nových pracovních příležitostí.

Memorandum o spolupráci schválila zastupitelstva Pardubického (29. 4. 2010) i Královéhradeckého kraje (25. 3. 2010).