Panely totiž podle odborníků kazí vzhled domů a celkový dojem z historické části města.

Lidé v centru Moravské Třebové mají zájem o využití sluneční energie. Město ale vidí věc jinak. „Žádosti máme, ale rozhodli jsme se jim nevyhovět,“ sdělil starosta Josef Ošťádal. Argument, že panely na střechách nebudou vidět, nebere. „Na město je vidět z rozhleden a okolních kopců. Navíc přibývá také těch lidí, kteří si Moravskou Třebovou prohlížejí z vyhlídkových letů,“ dodává starosta. Podotýká, že panely by kazily estetický dojem.

Radní nejsou nadšení ani z fotovoltaické elektrárny, která vznikla v průmyslové zóně. „Pozemek jsme prodali firmě, která podle smlouvy postavila na části výrobní halu. Na druhé ale umístila panely v souvislosti se svým podnikatelským záměrem,“ informuje Josef Ošťádal.
Přesto v Moravské Třebové počítají s tím, že budou s vedením společnosti jednat o budoucnosti elektrárny a záměrech firmy. „Nechceme, aby to byl trvalý stav. Doufáme, že půjde o přechodnou záležitost a firma rozšíří své zázemí a elektrárnu přesune jinam. Budeme hledat dohodu,“ uvedl před časem k záležitosti místostarosta Václav Mačát.

(ik, ap)