Ty spotřebují mnohem méně energie. Světla se tak nebudou muset na noc zhasínat. Přitom se za elektřinu zaplatí méně peněz.
V současné době zaplatí zastupitelé městysu Svojanov za osvětlení ulic a přidružených obcí sto šedesát tisíc korun za rok. Světla spouští čidla, když se začne stmívat. V jedenáct hodin večer se ale zhasne. Ovšem aby Svojanovští ušetřili, svítí opět až od čtyř hodin ráno, kdy jdou lidé do práce. Ve Svojanově proto chtějí v příštím roce kompletně vyměnit celé pouliční osvětlení. Nahradí ho svítící diody.

Svítící diody budou spuštěné celou noc, a přesto obec ušetří. „Teď dáváme sto šedesát tisíc korun ročně za elektřinu a osmdesát až sto tisíc za údržbu, protože osvětlení je zastaralé. Díky výměně bychom měli platit jen zhruba osmdesát tisíc za elektrickou energii. Odpadly by nám náklady na údržbu,“ vysvětlil starosta Svojanova Josef Gracias. Nové osvětlení bude přitom svítit celou noc. „Máme tady hrad, což je velká dominanta, a kostely, které jsou taky zajímavé pro turisty. Ty budeme teď osvětlovat celou noc,“ dodal starosta Josef Gracias.

Na výměnu osvětlení za přibližně dva miliony korun teď Svojanov žádá o peníze v rámci Místní akční skupiny Poličsko. Přislíbená dotace je téměř dva miliony korun.

(mak)