„Chceme podpořit akci pořádanou Agrární komorou, která má důrazně upozornit na kritickou situaci farmářů,“ vysvětluje ředitel svitavské agrární komory Josef Gracias.

Budou se domáhat dorovnání dotací do výše, kterou mají jejich kolegové z ostatních zemí Unie. „Upozornit chceme rovněž na nízké výkupní ceny mléka,“ doplňuje Gracias. Pro mnohé farmáře jsou likvidační. Dopad to má na snižování produkce mléka, letos je ho na Svitavsku méně o třicet tisíc litrů denně. Odráží se to rovněž na propouštění zaměstnanců a snižování chovu dojnic. Svitavští rolníci nebudou v ulicích Prahy vyhazovat obilí nebo brambory, ani vylévat mléko do kanálů. „Nevylučuji ani tuto formu protestu, ke které ale spíše mohou přistoupit rolníci z regionů kolem Prahy. Situace v našem zemědělství je opravdu kritická a my na ni musíme reagovat,“ uzavírá Josef Gracias.

Zemědělci ve svitavském okrese nejsou se současnou situací spokojeni. Letos v červnu zablokovali hlavní silniční tah na Moravskou Třebovou. Moc nepomohlo ani vylévání mléka do polí.