Jít si s košíkem na trh pro čerstvou zeleninu? Před mnoha lety zcela běžná věc, nyní spíše výjimečná událost. V Litomyšli ale zřejmě v sobotu „položili základy“ nové tradice. Na Toulovcově náměstí u kostela se konaly první Farmářské trhy. Lidé nakoupili nejen brambory, okurky, salát nebo řezané květiny, ale také čerstvé mléko, sýry nebo klasické pánské trenýrky.

S nápadem uspořádat trhy přišli na radnici členové litomyšlského občanského sdružení Generace 89. „O trzích jsme přemýšleli skoro rok, ale stále to nebylo dořešené. Členové sdružení nás trochu předběhli, a tak jsme se rozhodli, že to zkusíme už v červenci. Navíc jsme už zadali výrobu stánků. Když se trhy osvědčí, budou od jara až do podzimu,“ uvedl starosta Michal Kortyš.

Překupníci ne!

Lidé si pochvalovali, že na trhu sehnali kvalitní čerstvou zeleninu. „Nakoupila jsem okurky a salát. Trhy se mi opravdu líbí. Většinou kupuji zeleninu v supermarketu, ale tady bude určitě lepší,“ řekla Lucie Terková z České Třebové. Zákazníci mají jistotu, že koupí opravdu české výpěstky. „Chceme vědět zdroj a původ produktů. Musí to být místní zemědělec nebo výrobce, nabízet své výrobky, aby lidé věděli, co kupují. Chceme nabídnout prostor lidem, kteří podnikají třeba v zemědělství a podpořit drobné výrobce. Nechceme v žádném případě na trhu překupníky ovoce a zeleniny,“ sdělila Petra Benešová z občanského sdružení Generace 89.

Zemědělci měli o účast na trzích zájem, ale bylo to podle pořadatelů moc narychlo. „Odrazila se i neúroda, takže jahody z Osíku nejsou a problém byl i s meruňkami. Většina pěstitelů je z okresu, někdo přijel od Holic nebo Chocně. Na příští sobotu už máme dalších deset prodejců,“ dodal za organizátory Petr Malota.

Čerstvou zeleninu a bylinky lidé nakoupili u Stanislavy Bartošové ze Širokého Dolu, brambory třeba u Václava Rubka z Dolního Újezdu.

Na trhu bylo k dostání i čerstvé kravské mléko z farmy Věry Bulvové z Makova. Ta přivezla do Litomyšle i domácí kefír, jogurty nebo sýry. Farmářka Věra Bulvová z Makova přivezla na litomyšlské trhy vlastní mléčné výrobky. Lidé u ní nakoupili mléko, kefír, jogurty, ale také čerstvé sýry. „Trhy jsou podle mě dobrý nápad. Chceme to zkusit. Je to cesta, jak lidem nabídnout kvalitní české výrobky, které jsou úplně jiné než ty v supermarketu. A lidé je sami také shánějí. Prodávám mléko i do mlékárny, ale ta nízká výkupní cena za litr mě donutila vyrábět doma,“ řekla Věra Bulvová. Hospodaří v Makově, kde mají farmu dvaceti krav. Lidé stáli u jejího stánku frontu, měli zájem především o mléko, ale nakoupili i sýr nebo jogurty.