„Byly tu jednou dvě dívky, že by chtěly jít na brigádu umývat mrtvé. Odhadla bych je na středoškolačky. Je to ale nesmysl. Nejen že taková příprava ke smutečnímu obřadu neprobíhá u nás, ale například v nemocnici, musíme také dodržovat i přísná hygienická pravidla,“ uvedla pracovnice pardubického krematoria Květa Janková.
Ani ve Fakultní nemocnici Hradec Králové by zájemce o tuto brigádu neuspěl. „Pracuji tu čtyřicet let. Nepamatuji si, že bychom tu měli na tuto práci brigádníka. Vždy ji vykonávají stálí zaměstnanci,“ řekl přednosta Fingerlandova ústavu patologie Ivo Šteiner.
Tisícovky přilákají i na pitevnu
„Tohle může nabízet snad jen úchyl. Je to hloupost,“ uvedl Čestmír Nejedlý, náměstek Služeb města Pardubice, které zajišťují pietní služby i provoz krematoria.
Inzerující na webu lákají zájemce na částky pohybující se kolem tisíce až patnácti set za omytí jednoho těla. Skutečně obohatit peněženku však lze i při jiných netradičních brigádách. „Sháněli jsme pro firmu lidi, kteří měli kontrolovat jejich vlastní zaměstnance při práci. Sledovali je při práci v terénu a vyplňovali o nich dotazníky,“ vysvětlila konzultantka hradecké pobočky personální agentury Grafton Marcela Moravcová.
Je libo sběr jahod, nebo šneků?
Kdo chce být na čerstvém vzduchu, může sklízet jahody, nebo šneky. „Naše sezona je v dubnu a květnu. Letošní sklizeň byla průměrná,“ řekl Jan Hanzl z Jičínska, který se výkupem šneků zabývá. Za kilogram nasbíraných plžů utrží brigádník patnáct až sedmnáct korun.
Nenáročnou prací je studenty oblíbený monitoring dopravy. Brigádník počítá auta, která v určitém časovém úseku projedou kolem jeho stanoviště. „Byla to pohoda. Dostával jsem 68 korun na hodinu. Noční služby mě ale nebavily, aut jezdilo opravdu málo a měl jsem co dělat, abych neusnul,“ popsal Petr Jeník z Pardubicka.