Vždyť čas předvánoční neboli advent začne již koncem tohoto měsíce. Mezi prvními přišly s nabídkou vánočního zboží supermarkety. A některé již v srpnu.

„Začali jsme svůj prvotřídní sortiment vánočních cukrovinek nabízet již od 26. srpna, a to podle hesla První chutnají nejlépe,“ informoval Michael Šperl, mluvčí řetězce zastoupeného ve Svitavách. Lidé již nyní v regálech obchodů mohou vybírat různé druhy perníčků, vaflová vajíčka, kokosky v čokoládě nebo čokoládové figurky. Podle Michaela Šperla se nabídkou vánočního zboží připravenou v létě snaží nabídnout zákazníkům více času na nákup vánočních cukrovinek a možnost předejít tak tradičnímu vánočnímu stresu.

Chování spotřebitelů odpovídá konkrétnímu nadcházejícímu svátku. Například na Mikuláše se podle obchodníků prodává nejvíce čokolád, cukrovinek a čerstvého ovoce, na Silvestra jsou to zase čerstvé pochutiny určené na slavnostní stůl. Proto v průběhu listopadu a prosince jejich speciální nabídky v letácích zohledňují právě nadcházející vánoční čas.

V prodejně nedaleko svitavského nádraží se objevilo zboží pod vánoční stromeček i na vánoční stůl před čtyřmi týdny. „Na začátku října jsme vydali vánoční katalog s nabídkou elektroniky, vybavením do kuchyně, dětským zbožím, hračkami a dárkovými kazetami s alkoholem a kosmetikou. Před Vánoci pak chystáme speciální akci zaměřenou na nabídku alkoholických a nealkoholických nápojů, čaj a kávu, čerstvé zboží z oddělení lahůdek a pečivo. K tomu přibude ve speciálním letáku nabídka drogistického zboží, jako jsou úklidové a čistící prostředky,“ uvedla mluvčí řetězce Gabriela Bechynská.

Mít před Vánocemi dokonale uklizenou domácnost, je snem téměř každé hospodyňky. Jenomže právě před koncem roku mnohé z nich tráví v práci mnohem více času než během roku. Prodavačky musí být v obchodech o víkendech. Také v dalších profesích se před koncem roku finišuje. V minulých letech se tak lidé začali obracet i na úklidové služby, aby generální úklid zajistily. To, že se lidé telefonicky poptávají na celkový úklid před Vánoci, potvrdil i majitel úklidové služby z Jevíčka. „Poptávka je,“ potvrdil Jiří Koch. Podle Heleny Šmejkalové z Litomyšle, která rovněž v tomto oboru podniká, je však zájem menší. „Letos to není takové jako v uplynulých letech. Minulé roky byl pro nás mnohem lepší,“ domnívá se Helena Šmejkalová. Podle ní lidé dost pocítili krizi. A dům nebo byt uklizený firmou, to je věc, kterou nemusí mít.