Územní rozhodnutí o jejich umístění vydal stavební úřad ve Svitavách.

S elektrárnami počítá územní plán Dětřichova u Svitav již několik let. Ani obyvatelé této obce nebyli podle starosty Tomáše Mrštného proti. „Záměr jsme projednali na zasedání, kam jsme pozvali občany. Všechny jsme obešli,“ uvedl starosta Tomáš Mrštný.
Námitky

Ovšem námitky proti výstavbě větrných elektráren vzneslo 78 fyzických osob z Koclířova a devatenáct odjinud. Mnozí z nich se obávali, že umístění větrného parku v katastrálním území Dětřichova, ale v těsné blízkosti Koclířova negativně ovlivní život v obci. Kromě strachu, že budou vystaveni působení infrazvuku, poukazovali na negativní vliv na turistický rozvoj nebo cenu pozemků a nemovitostí v blízkosti větrných elektráren.

Boj nevzdávají

Mezi občanskými sdruženími, která se se postavila proti výstavbě větrníků, byla i koclířovská Pohoda. „O elektrárnách mezi Dětřichovem a Koclířovem budeme ještě jednat. S možností odvolání počítáme,“ sdělila za Občanské sdružení Pohoda Koclířov Světlana Kysílková.

Dvě větrné elektrárny typu De Wind D8 se stometrovými stožáry by měly mít rotory se třemi čtyřicetimetrovými listy. Územní rozhodnutí zatím počítá s elektrárnami jako se stavbou dočasnou.

Větrníky má postavit jevíčská firma Martina Hofmana, která již vyrábí elektrickou energii z větru u Ostrého Kamene nedaleko Svitav, v Pohledech, v Žipotíně nebo u Anenské Studánky.