Nekvalifikované práce?

Druhou, početnější skupinu tvoří ti, kteří bez ohledu na předchozí zaměstnání a pracovní uplatnění vykonávají pomocné a nekvalifikované práce. Pro ně jsou v nabídce pracovního trhu práce typu ostraha objektů, práce ve skladech, doručování tiskovin, úklid kanceláří, pomocné práce v supermarketech a další.

Důchodci často chtějí pracovat na zkrácený úvazek, což dále zužuje možný výběr pracovních míst. I člověk v důchodovém věku může chodit do práce. S důchodci je vždy uzavřena smlouva na dobu určitou a to nejdéle na jeden rok, nebo dohoda o provedení práce. Zaměstnavatelé však hledají své pracovníky na delší dobu a raději volí zaměstnance mladší.

Jsou ale i profese, pro které jsou důchodci vyloženě vyhledáváni. Poptávka je po nich například ve školách, které právě hledají náhradu za nemocného kolegu, ale seniory zaměstnává také třeba Východočeské divadlo. To má výborné zkušenosti s důchodkyněmi – uvaděčkami a šatnářkami.

„Pracují na částečný úvazek, dostanou se mezi lidi a také do divadla. Myslím si, že to dělají také kvůli tomu a ne jen pro peníze,“ říká Eva Hollmannová z hospodářské správy Východočeského divadla. Uplatnění najdou senioři také v prodejnách. „Vypomáhám v prodejně s oděvy a botami, který patří vietnamskému obchodníkovi. Lidem se s tím nechlubím, protože by mě pomluvili, že pracuji pro cizince,“ říká Marie z Litomyšle.

Aspoň přijdu na jiné myšlenky

„Jsem vdova. Vnuci už jsou na hlídání velcí, a tak jsem ráda, že mě někdo vůbec ještě potřebuje,“ říká dvaašedesátiletá paní Zdeňka, která příležitostně – v době dovolených a nemocí – vypomáhá v prodejně masa a uzenin na malém městě. „Většinu zákazníků znám, popovídám si s nimi a aspoň přijdu na jiné myšlenky,“ říká. Že si vydělá jen padesát pět korun za hodinu, to jí prý nevadí.

(mš, pro)