Míra nezaměstnanosti ve svitavském okrese dosáhla historického minima za posledních jedenáct let. Osmdesát až devadesát procent registrovaných lidí však podle ředitele úřadu práce Jana Tesaře pracovat nechce a uplatnění nehledá.

Nezaměstnanost výrazně klesá v Moravské Třebové, kam se hrnou do průmyslové zóny investoři. Ti nabízejí uplatnění stovkám lidí. Region se díky velkým zahraničním firmám odrazil ode dna.

Strategii rozvoje Moravské Třebové věnují radní velkou pozornost. O rozmach podnikání, rozvoj průmyslových míst a oživení trhu se stará Miroslav Netolický, druhý nejlepší manažer průmyslových zón v České republice.

V současné době se nachází v zóně šest firem. Práci tady dosud našlo asi tři sta padesát lidí. Za dva roky ale jejich počet dosáhne šesti stovek.

Do průmyslových zón ve městech okresu se sice valí investoři. Budují podniky, výrobní haly a přijímají stovky zaměstnanců. Narážejí ovšem na velký problém. Ve svitavském okrese scházející technici.

Zájemců o nižší pozice je dostatek, ale kvalifikovaných odborníků pomálu. „Obtížně hledáme vyučené řemeslníky ale také strojní inženýry. V regionu totiž citelně schází odborná škola, která by takové kapacity produkovala,“ míní Tomáš Kroulík z vedení firmy Rehau v Moravské Třebové, která vyrábí plastové prvky pro automobilový průmysl.

Nezaměstnaní lidé ovšem nehledají práci jen ve velkých podnicích. Někteří si chtějí k sociálním dávkám ještě přivydělat, a proto chodí na brigády k soukromým zemědělcům nebo obchodníkům. Úředníci o tom ví, ale těžko takovou činnost dokazují.

Lidé v Brněnci se bojí o svoji existenci. Zaměstnanci místního podniku Vitka, výrobce vlněných látek a přízí, mají strach z propouštění.
„Květnové výplaty pracovníci ještě nedostali a za duben údajně jenom zálohu. Zaměstnanci se obávají, že přijdou o své místo a výdělek,“ tvrdí důvěryhodný zdroj, který si přeje zůstat v anonymitě. Vedení společnosti Vitka ale informaci nepotvrdilo. „Požadavek jsem konzultovala s ředitelem společnosti, který sdělil, že žádné informace týkající se chodu společnosti neposkytujeme. V případě, že někdo šíří takové zprávy, lze to dle názoru našeho vedení považovat za dezinformace a případný trestný čin,“ sdělila na náš dotaz sekretářka ředitele Eva Dufková. Ivana Grohová z Úřadu práce ve Svitavách uklidňuje, že nemají ohlášené žádné propouštění ve svitavském okrese.
Ke konci května dosahovala nezaměstnanost 7,07 procenta,“ informuje ředitel úřadu práce Jan Tesař. V evidenci je 3700 uchazečů o zaměstnání. Nejvyšší počet lidí bez práce je tradičně na Moravskotřebovsku, a to 9,7 procenta. Jevíčko hlásí 9,3, Svitavsko 8,5, Litomyšlsko 5,3 a nejnižší nezaměstnanost má Poličsko, 3,6 procenta.