Zhruba polovina měst s rozšířenou působností v Pardubickém kraji využívá trvale služeb městského architekta. Až na jedinou výjimku jím je externí odborník. Za jeho práci mu radnice platí desítky až stovky tisíc korun ročně.

Chrudim nedávno vypsala na pozici městského architekta výběrové řízení. Několik let tuto funkci zastával Karel Thér, který je zároveň zastupitelem. Nový architekt dostane za práci v rozsahu 60 hodin měsíčně a za případnou účast na jednáních rady, zastupitelstva a komisí, zejména stavební a rozvoje města, roční odměnu až 200.000 korun, stejně jako tomu bylo doposud.

Přibližně stejnou částku získal vloni od radnice ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku pardubický architekt Milan Košař. Městským architektem je od roku 1993.
„Řešil a řeší veškeré investiční projekty města. Sjednaná hodinová sazba za práci architekta je 550 korun a městu jsou fakturovány jen skutečně odpracované hodiny,“ konstatovala mluvčí města Marie Lněničková.

Košař dlouho působil jako městský architekt také v Ústí nad Orlicí, od letošního dubna má město jiného specialistu. Roční náklady na tuto činnost se pohybují od 30.000 do 40.000 korun.

Od loňska má externího městského architekta také Žamberk na Orlickoústecku. „Dostal za úkol v souladu s územním plánem a rozvojovými lokalitami ustanovit závazné ukazatele pro jednotlivé typy staveb, abychom zachovali charakteristický ráz území a tomu odpovídající urbanismus,“ uvedl starosta Jiří Dytrt, který funkci městského architekta považuje za nutnou pozici pro každé město. Externista pracuje podle potřeb a zadání města, na letošek má Žamberk pro jeho činnost až 30.000 korun.

Už od roku 1991 má zřízenu funkci externího městského architekta Litomyšl na Svitavsku. Za konzultační a poradenskou činnost pro fyzické osoby a projektanty při zpracování projektové dokumentace a úkoly podle požadavků radnice získala architektka Zdeňka Vydrová ročně 76.000 korun.
Na dlouhodobě nasmlouvaného specialistu se obrací od roku 1992 také radnice v České Třebové na Orlickoústecku. Včetně cestovného a dalších výdajů za jeho služby platí do 130.000 korun ročně.

Z okresních měst nemají městského architekta pouze Svitavy. „I bez této pozice se městu podařilo uskutečnit rekonstrukci náměstí a několik dalších staveb, které jsou odbornou architektonickou veřejností velmi pozitivně hodnoceny,“ poznamenal tajemník Lubomír Dobeš.

Jediným městem, které má městského architekta v zaměstnaneckém poměru, jsou Pardubice. Petra Nacu tuto funkci zastává od roku 2009.

Předtím tento post dlouho zřízen nebyl, magistrát měl alespoň v roce 2006 poradní orgán složený z architektů tří generací. Jeho činnost však po roce skončila.

(zr, čtk)