Velké podniky propouštějí své pracovníky a některé menší firmy jsou před krachem. Policie upozorňuje v souvislosti s nezaměstnaností na možné zvýšení kriminality.

Místa ještě jsou

V evidenci úřadu práce bylo ke konci března bezmála šest tisíc uchazečů, to představuje míru nezaměstnanosti 10,95 procenta. „Je to o tři procenta více než ve stejném období loňského roku,“ porovnává ředitel Jan Tesař. Zaměstnavatelé neprodlužují smlouvy na dobu určitou. Přímých výpovědí ze zaměstnání je málo. Některé firmy řeší nejistotu zakázek zkracováním pracovního týdne. „Současná situace ve svitavském okrese kopíruje vývoj v nezaměstnanosti v celé České republice,“ přiznává Jan Tesař.

V jarních měsících předcházejících let se míra vždy snižovala z důvodu sezonních prací. Letos tomu tak není. „Pokud by práce v zemědělství a stavebnictví nezačaly, byla by ještě vyšší,“ tvrdí ředitel Tesař. Na rozdíl od jiných okresů Pardubického kraje počet volných míst v regionu výrazně neklesá. „Evidujeme jich přes pět set. Nejedná se avšak o atraktivní nabídky,“ konstatuje ředitel svitavského úřadu práce Jan Tesař.

Vedení policie se obává nárůstu kriminality. Vysoký počet lidí bez práce totiž povede některé z nich ke krádežím a jiné trestné činnosti. Šéf uniformované policie ve svitavském okrese Ota Hřebíček slibuje, že se na problematickou situaci zaměří. (Iveta Nádvorníková, Viera Pavlasová)