Naopak ve výše položených oblastech Poličska nebo Bysterska kombajny ještě do polí nevyjely. „Někde končíme sklizeň ozimého ječmene, ve výše položených oblastech začneme sekat až příští týden,“ sdělil Josef Gracias, ředitel Agrární komory ve Svitavách.

Výnosy jsou nižší než vloni, a to zhruba až o patnáct procent. „U ozimého ječmene máme průměr jen pod pět tun z hektaru,“ přiznal Gracias. Obavy z prodeje ale rolníci nemají. Nižší úroda je po celé Evropě, a tak o obiloviny bude zájem. „Počítáme s vyššími výkupními cenami. Rozhodně nebudeme prodávat za tři tisíce korun za tunu. Chceme více,“ netají očekávání farmářů ředitel komory.

Ještě nižší výnosy budou ale u jařin. „Zničily je na některých polích jarní záplavy a pak sucho,“ vysvětlil Josef Gracias. Odhaduje, že výnosy u nich budou nižší v průměru až o dvacet procent. Více budou mít zemědělci jen řepky, ale to nebude díky vyšším výnosům. „Ve svitavském okrese jsme ji zaseli na větších plochách,“ dodal ředitel. Biolihové složky, které se z ní vyrábějí, se musejí podle zákona více přimíchávat do pohonných hmot. „Zájem o její výkup je značný rovněž u nás, takže ji určitě slušně prodáme,“ věří Gracias.

Řepku začnou farmáři na Svitavsku sklízet příští týden. Pokud začne o víkendu pršet. Žně přeruší, seřídí techniku a zaměstnanci si odpočinou. Pokud se naplní dlouhodobá předpověď a nebudou extrémní deště, mohly by žně ve svitavském okrese skončit do začátku září.

VIERA PAVLASOVÁ