Tři roky na mateřské dovolené s dítětem. Pak ale přijde šok, návrat do zaměstnání. Najít vhodnou práci s dobrou pracovní dobou je v dnešní době podle matek velmi složité. Právě jim chce s uplatněním na trhu práce pomoci nový projekt Připraveným štěstí přeje, který startují mateřská centra z Litomyšle, Svitav a Chrudimi. Má tři části. Nový projekt na podporu zaměstnanosti žen po mateřské dovolené chystá také úřad práce.

Velký zájem

Projekt mateřských center je určený pro ženy, které se vracejí do práce po rodičovské dovolené nebo péči o závislého člena rodiny. Přihlásit se do něho mohou i ženy s malými dětmi nebo muži v podobné situaci jako ženy. „Podpoříme a zvýšíme šance mužů a žen s malými dětmi. Rodiče, kteří se vracejí na trh práce, patří mezi rizikové skupiny. Projekt jsme rozdělili na tři části, a to na počítačový kurz, pobytové vzdělávání a konzultace,“ sdělila garantka projektu Věra Krejčová. Projekt odstartoval na začátku září. Zájem o něj je podle realizátorů obrovský. „Během prvních čtyř dní se přihlásilo ve Svitavách asi dvacet žen,“ sdělila Monika Čuhelová, vedoucí svitavského centra Krůček. Podle ní je současná situace maminek velmi obtížná. „Ženám se na mateřské dovolené změní život. Zjistí, že nemohou nebo nechtějí dělat to, co dříve. V regionu je málo příležitostí. Zkrácené úvazky firmy většinou nenabízejí,“ dodala Monika Čuhelová.

Podpora Unie

Projekt Připraveným štěstí přeje potrvá dvacet čtyři měsíců. Organizátoři upřednostní ty zájemce, kteří si vyberou všechny tři části. „Počítáme, že kurz absolvuje asi dvě stě osob. Účastníci si zvýší sebevědomí a získají také základy podnikání. Během kurzu jim navíc zajistíme hlídání dětí,“ vysvětluje Věra Krejčová. Projekt podpořila Evropská unie, a to částkou 4,6 milionů korun.

Mnoho matek nenajde po rodičovské dovolené zaměstnání a končí v evidenci úřadu práce. Vedení úřadu o problémech ví a intenzivně také připravuje speciální projekt. „Ženy po mateřské dovolené, to je skutečně problém. Nejsou flexibilní, nemohou pracovat na tři směny a ani daleko dojíždět. Postrádají rovněž práci na zkrácený úvazek. Kdo tyto ženy zaměstná, dostane od nás finanční příspěvek,“ sdělil Jan Tesař, ředitel Úřadu práce ve Svitavách. Na jaře příštího roku spustí nový regionální individuální program. Přinese větší výhody zaměstnavatelům, kteří přijmou matku s malými dětmi.

Informaci o projektu najdete ZDE.

Informace pro zájemce o kurz nalezente ZDE.